Indonezia va pedepsi cu închisoare sexul și coabitarea înainte de căsătorie

Parlamentul din Indonezia urmează să adopte un nou cod penal care va pedepsi sexul în afara căsătoriei cu un an de închisoare.
Alina Costache
02 dec. 2022, 23:35
Indonezia va pedepsi cu închisoare sexul și coabitarea înainte de căsătorie
Indonezia va pedepsi actele sexuale în afara căsătoriei

Indonezia va adopta un nou cod penal care va pedepsi cu închisoare sexul în afara căsătoriei, dar și coabitarea înainte de aceasta, potrivit mediafax.ro.

După un deceniu de pregătiri, noul cod penal urmează să fie adoptat în data de 15 decembrie, potrivit ministrului adjunct al justiției din Indonezia, Edward Omar Sharif Hiariej.

„Suntem mândri să avem un cod penal care este în conformitate cu valorile indoneziene”, a declarat acesta.

Bambang Wuryanto, unul dintre deputații implicați în acest proiect, a declarat că acesta ar putea fi adoptat chiar mai repede. Proiectul este sprijinit de mai multe grupuri islamice, într-o țară în care conservatorismul este tot mai crescut, chiar dacă opozanții susțin că acesta elimină reformele liberale adoptate după căderea liderului autoritar Suharto în 1998.

Citește și: Luaţi de valuri şi aruncaţi în mare, în timp ce meditau pe plajă. Cel puţin zece oameni au murit în timpul unui ritual, în Indonezia

Un proiect anterior ar fi trebuit să fie adoptat în 2019, dar a declanșat proteste în întreaga Indonezia. Zeci de persoane au fost atunci împotriva acestuia, în special legilor considerate a reglementa moralitatea și libertatea de exprimare, pe care le-au văzut ca fiind restrictive din punct de vedere al libertății civile.

Critici spun că au fost aduse modificări noului cod, dar că sunt minime, chiar dacă guvernul a organizat în ultima perioadă consultări publice în întreaga țară. Printre aceste modificări se regăsește și o dispoziție care ar permite comutarea pedepsei cu moartea în închisoare pe viață, după 10 ani de bună purtare.

Au rămas în lege incriminarea avortului, cu excepția victimelor violului și pedeapsa cu închisoarea pentru „magie neagră”.

Și insultarea președintelui, acuzație care poate fi raportată doar de președinte, va avea o pedeapsă maximă de trei ani de zile.

Citește și: Federaţia daneză de fotbal ameninţă cu ieşirea din FIFA după scandalul banderolelor de susţinere a drepturilor LGBT

Indonezia este cea mai populată națiune cu majoritate musulmană și are sute de reglementări la nivel local care discriminează persoanele LGBTQ+, minoritățile religioase și, nu în ultimul rând, femeile.

Potrivit lui Andreas Harsono de la Human Rights Watch, modificările reprezintă un „regres uriaș pentru democrația indoneziană”.

Edward Omar Sharif Hiariej respinge criticile, asigurând că noul cod penal va asigura că legile regionale respectă legislația națională și că nu va amenința libertățile democratice.

 

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Un nou scandal marca Florin Salam! Manelistul ar fi cauzat o pagubă de aproape 100.000 de euro
Fanatik.ro
Decizia lui Mihai Rotaru după ce Universitatea Craiova a câștigat Cupa României: „Nu se pune problema”. Exclusiv
Capital.ro
„Georgescu s-a răsuflat”. Traian Băsescu anunță înlocuitorul lui Călin Georgescu: S-a inventat alt Mesia – ‘Mesia Bolojan’
Playtech.ro
Românii care vor fi obligați să folosească e-Factura de la 1 iunie 2026. Noile reguli fiscale, explicate pe înțelesul tuturor
Adevarul
Bolizi de sute de mii de euro folosiți de fiul procurorului Gigi Valentin Ștefan, anchetat într-un dosar de trafic de influență
wowbiz.ro
Declarațiile emoționante ale salvatorului care l-a găsit pe Alex: „Nici nu putea să plângă”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Caz șocant în Capitală! O femeie de 53 de ani, de profesie psiholog, și-a pierdut viața după ce a căzut de la etajul 8 al unui bloc
iamsport.ro
E convins că Universitatea Craiova și U Cluj ”nu vor ajunge în nicio cupă europeană” sezonul viitor: ”Asta e diferența!”
MediaFlux
Moscova a decis! Putin poate invada noi țări străine prin lege!
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi