ÎNGRIJORĂTOR! Peste 700 de copii au fost părăsiţi în maternităţi în primele şase luni ale anului

Peste 700 de copii au fost părăsiţi în maternităţi, secţii de pediatrie şi în alte secţii de spital în primele şase luni ale acestui an. 613 dintre ei au fost externaţi, însă doar 267 s-au reîntors în familia naturală, informează Direcţia pentru protecţia copilului.
Filip Stan
19 nov. 2013, 20:06
ÎNGRIJORĂTOR! Peste 700 de copii au fost părăsiţi în maternităţi în primele şase luni ale anului

Direcţiile generale de asistenţă socială şi protecţia copilului au raportat în primele şase luni ale anului 711 copii care au fost abandonaţi în maternităţi şi alte secţii de spital, scrie Mediafax.

Astfel, 469 dintre copii au fost lăsaţi în maternităţi, 208 au fost părăsiţi în secţii de pediatrie şi 34 în alte secţii de spital.

Dintre cei 711 minori abandonaţi în prima jumătate a anului, 613 au fost externaţi, însă doar 267 dintre ei au ajuns în familiile naturale.

Alţi 249 au fost plasaţi la asistenţi maternali, 33 au ajuns în centre de plasament, 31 au fost plasaţi într-o familie sau la o persoană, 17 au ajuns în centre de primire în regim de urgenţă, şapte au fost preluaţi de familia extinsă şi pentru 13 s-au găsit alte soluţii.

În sistemul de protecţie specială, la 30 iunie, erau înregistraţi 62.955 de copii. Dintre aceştia, 38.709 sunt în servicii de tip familial (la asistenţi maternali, rude de până la gradul IV, în alte familii sau la persoane), 22.532 în servicii de tip rezidenţial (centre de plasament, centre de primire în regim de urgenţă, centre maternale), iar 1.714 sunt în grija unui tutore.

Citeşte şi COPII SALVAŢI de la FOAME şi MIZERIE după ce au fost neglijaţi de familie: Minorii cerşeau pentru a trăi