ÎNGRIJORĂTOR. Populaţia României poate scădea cu aproximativ 7 milioane de locuitori până în 2060

Potrivit estimărilor Institutului Naţional de Statistică, populaţia României va continua să scadă cu aproximativ şapte milioane de locuitori, în comparaţie cu populaţia rezidentă înregistrată în 2013.
Iulian Tudor
10 iul. 2014, 14:28
ÎNGRIJORĂTOR. Populaţia României poate scădea cu aproximativ 7 milioane de locuitori până în 2060

INS a transmis câteva date referitoare la populaţia României, arătând că, în perspectiva anului 2060, se anticipează că numărul populaţei României va continua să scadă cu aproximativ 7 milioane locuitori (varianta mediană) în comparaţie cu populaţia rezidentă înregistrată în 2013.

„În nici o variantă de proiectare, populaţia României nu va înregistra creşteri. În varianta optimistă (presupunând creşterea fertilităţii, creşterea speranţei de viaţă şi un sold pozitiv al migraţiei externe), în 2060, ţara noastră ar avea cu 5,7 milioane locuitori mai puţin faţă de 2013, iar în cea pesimistă (presupunând scăderea şi apoi menţinerea la un nivel redus a fertilităţii, creşterea speranţei de viaţă şi un sold pozitiv al migraţiei externe) populaţia s-ar diminua cu 7,2 milioane locuitori”, precizează INS.

CITEŞTE ŞI Populaţia României A SCĂZUT sub 20 milioane de locuitori

La 1 ianuarie 2014, populaţia rezidentă a României a fost de 19.942.600 locuitori, populaţia feminină fiind majoritară, adică 10.204.200 persoane care reprezintă 51,2 la sută din totalul populaţiei rezidente.

DailyBusiness
Palatul Parlamentului, fără apă timp de 3 zile. Lucrări urgente la rețeaua internă
Spynews
Tatăl lui Abi Talent, în comă, la spital! Bărbatul a suferit un accident rutier în Buzău
Fanatik.ro
Neagoe a făcut iureș după meci! Cerința expresă pe care o are față de conducerea Petrolului
Capital.ro
Călin Georgescu îi îndeamnă pe români să nu cedeze: Nu trebuie să vă fie frică. Trezirea în conștiință este simplă
Playtech.ro
Cel mai mic oraş din România ca suprafaţă. Are doar 3,2 km pătrați, sigur ai trecut de multe ori prin el
Adevarul
În China prinde contur ideea că încheierea războiului din Ucraina ar fi în interesul Beijingului
wowbiz.ro
Durere uriașă în urma tânărului mort în spitalul din Buzău! Iubita lui Gabriel a cedat, la o săptămână după ce l-a condus pe ultimul drum: „Sufletele s-au cerut…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Dominica Trop, cântăreața numită „Tezaur Uman Viu” de UNESCO, a încetat din viață la 87 de ani. Mesajul emoționant transmis de familie
iamsport.ro
Susține că apropierea de Mircea Lucescu i-a distrus relația cu Cornel Dinu: ”Știa că sunt prieten cu el, de aceea s-a comportat așa cu mine”
MediaFlux
Cum se schimbă prețul gazelor după 1 aprilie. Ministru Energiei explică ce înseamnă „mecanismul B” pentru români
stirilekanald.ro
VIDEO Emil Gânj, căutat de FBI! Primul indiciu cu privire la locul în care se ascunde de peste 6 luni
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend