INS: Numărul de autorizaţii pentru construcţia de locuinţe a crescut cu 9,2% în ianuarie

Numărul de autorizaţii de construcţii pentru clădiri rezidenţiale a crescut în ianuarie cu 9,2% faţă de aceeaşi lună a anului anterior, până la 1.561, avansul fiind generat mai ales de creşterea cererii în zona Capitalei şi în Transilvania, arată datele publicate marţi de Institutul Naţional de Statistică (INS).
Filip Stan
28 feb. 2017, 07:23
INS: Numărul de autorizaţii pentru construcţia de locuinţe a crescut cu 9,2% în ianuarie

În decembrie, numărul de autorizaţii a scăzut cu 12,3% faţă de decembrie 2015, până la 2.519.

În luna ianuarie 2017 s-au eliberat 1.561 autorizaţii pentru construirea de clădiri rezidenţiale, din care 61,2% sunt pentru zona rurală. Cea mai mare creştere a fost observată în Bucureşti-Ilfov, iar cea mai mare scădere în zona Moldovei.

”În luna ianuarie 2017 faţă de luna ianuarie 2016, se remarcă o creştere a numărului de autorizaţii de construire eliberate pentru clădiri rezidenţiale în următoarele regiuni de dezvoltare: Bucureşti-Ilfov (+53 autorizaţii), Centru (+45), Nord-Vest (+35), Sud-Muntenia (+15), Vest (+12) şi Sud-Est (+9). Scăderi s-au înregistrat în regiunile de dezvoltare Nord-Est (-25 autorizaţii) şi Sud-Vest Oltenia (-12)”, se arată în comunicatul publicat de Statistică.

Numărul de autorizaţii pentru clădiri rezidenţiale a scăzut în 2016 cu 1,2% faţă de anul anterior, până la 38.653, declinul fiind generat mai ales de reducerea cererii în zona Capitalei, în Moldova şi în Muntenia.

În 2015, autorităţile au eliberat 39.112 de autorizaţii de construcţie pentru clădiri rezidenţiale, în creştere cu 3,8% faţă de anul precedent, transmite News.ro.

În perioada 2009-2014, numărul de autorizaţii pentru clădiri de locuinţe – care includ atât locuinţele unifamiliale, cât şi blocurile de apartamente – au scăzut cu 38%, arată statisticile oficiale, pe fondul căderii cererii de locuinţe din partea populaţiei.

DailyBusiness
Mihai Daniel Dragu, expert in drone, vine cu o ipoteză șocantă. Drona care a explodat în portul Constanța a fost permanent în controlul ucrainenilor
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
În plin război, Dan Șucu și-a deschis academie de fotbal la doar 300 de kilometri de Iran: „Un parteneriat ce sprijină căutarea de talente”
Capital.ro
Schimbare majoră pentru utilizatorii de carduri. Plata minimă obligatorie va crește treptat. Unde se aplică modificările
Playtech.ro
Ce monedă trebuie să alegi la POS în străinătate pentru a evita costurile suplimentare. Cum poți evita cursurile dezavantajoase
Adevarul
Scandalul ROBOR. Pot românii să își recupereze banii din rate? Ce spun experții
wowbiz.ro
Ce se întâmpla în viața medicului rezident găsit mort la Spitalul Floreasca! Lovitura pe care o primise cu două săptămâni înainte de moarte
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Drona care a bubuit în Portul Constanța ar fi a Ucrainei! Anunțul făcut de Marina Ucraineană, la scurt timp după eveniment. Reacția președintelui Nicușor Dan
iamsport.ro
Banciu a numit naționalele uriașe care ”vor dezamăgi total” la Mondial: ”Zero barat!”
MediaFlux
Hidroelectrica anunță schimbare la facturi. Vizează doar anumiți clienți, în funcție de data din contract
stirilekanald.ro
(P) Fibre și bacterii bune: care este diferența și cum le alegi corect pentru tranzitul intestinal  
Cupa Mondială 2026 – program, favorite, noutăți