INS: Preţurile la fructe proaspete, citrice, respectiv legume şi conserve de legume au crescut cel mai mult în ianuarie

Fructele proaspete, legumele şi conservele de legume, şi citricele sunt mărfurile alimentare care s-au scumpit cel mai mult în ianuarie 2018 faţă de ultima lună din 2017, în timp ce, la categoria mărfuri nealimentare, cele mai importante creşteri de preţuri au fost consemnate în cazul gazelor, energiei electrice şi energiei termice, relevă datele publicate miercuri de Institutul Naţional de Statistică (INS).
Filip Stan
14 feb. 2018, 08:47
INS: Preţurile la fructe proaspete, citrice, respectiv legume şi conserve de legume au crescut cel mai mult în ianuarie

Potrivit statisticii, fructele proaspete s-au scumpit în prima lună a acestui an cu 3,10%, în comparaţie cu luna anterioară, legumele şi conservele din legume – cu 2,58%, la fel şi citricele şi alte fructe meridionale. De asemenea, preţul la fasolea boabe a crescut cu 1,58%, iar la cartofi cu 1,32%.

Pe de altă parte, cele mai mari scăderi de preţuri au fost consemnate la ouă (-1,98%), zahăr (-0,52%) şi bere (-0,07%).

Pe segmentul mărfurilor nealimentare, preţul la gaze a urcat cu 3,79% în ianuarie 2018, faţă de decembrie 2017, în timp ce la energie electrică s-a majorat cu 2,30% şi la energie termică s-a majorat cu 2,14%.

În sectorul de servicii, creşteri mai semnificative au fost consemnate, în ianuarie 2018, în cazul abonamentelor auto, cu 0,62%, al serviciilor de igienă şi cosmetică (+0,58%) şi al serviciilor de îngrijire medicală (+0,51%).

Pe total mărfuri alimentare, preţurile au crescut cu 0,64%, în ianuarie, faţă de luna decembrie din 2017, iar cele nealimentare au urcat cu 1,08%. Totodată, la servicii, tarifele au crescut cu 0,32%.

Rata anuală a inflaţiei a urcat, în ianuarie 2018, la 4,3%, de la 3,3% în decembrie 2017, pe fondul scumpirii mărfurilor alimentare cu 3,79% şi a celor nealimentare cu 6,23% comparativ cu luna ianuarie 2017, potrivit datelor INS.

Pe de altă parte, preţul serviciilor a crescut cu 0,9% faţă de luna ianuarie 2017.

„Rata medie a preţurilor de consum în ultimele 12 luni (februarie 2017 – ianuarie 2018) faţă de precedentele 12 luni (februarie 2016 – ianuarie 2017), calculată pe baza IPC, este 1,7%”, notează INS.

Rata anuală a inflaţiei a fost de 3,3%, la finalul lui 2017, pe fondul scumpirii mărfurilor alimentare cu 4,07% şi a celor nealimentare cu 4,11%. Preţul serviciilor a crescut cu 0,22%.

Banca Naţională a României (BNR) a revizuit în creştere la 3,5% prognoza de inflaţie pentru finalul acestui an, a declarat, vineri, guvernatorul BNR, Mugur Isărescu.

Prognoza anterioară indica o inflaţie de 3,2% în 2018.

Pentru finalul anului 2019, BNR estimează o rată a inflaţiei de 3,1%.

Conform BNR, accelerarea ratei anuale a inflaţiei în primele trei trimestre ale anului 2018 se datorează acelor componente ale coşului de consum exogene sferei de acţiune a politicii monetare. Epuizarea acestui puseu inflaţionist are ca efect reintrarea indicatorului în intervalul ţintei începând cu ultimul trimestru din 2018.

DailyBusiness
Israelul și Libanul semnează un acord-cadru pentru o retragere minoră a IDF, după 4 zile de discuții la Washington
Spynews
Ce mesaj a lăsat Mihaela, românca din Italia care și-a ucis fiica și apoi s-a sinucis. Dezvăluirile făcute de fratele femeii
Fanatik.ro
Toate detaliile despre transferurile Rapidului! Ce lovitură de imagine încearcă Angelescu: „Și eu, și Pancu ni-l dorim”
Capital.ro
Comisioane suplimentare pentru românii cu card. Situațiile în care se taxează mai mult pentru retragerile de numerar
Playtech.ro
Ce trebuie să faci dacă primești o amendă în străinătate. Mulți șoferi români nu cunosc procedura
Adevarul
Cum a fost pregătit Pogromul de la Iași din 1941. Drumul de la ură la unul dintre cele mai mari masacre din istoria României
wowbiz.ro
„Am început să plâng!” Florin Prunea, mărturisire emoționantă despre întâlnirea cu Dan Petrescu
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
BREAKING NEWS Avion făcut bucăți, după ce a lovit cel mai înalt zgârie-nori din Beijing! Câte persoane erau la bord
iamsport.ro
Fostul mare atacant de la Dinamo, la un pas de tragedie: ”Am văzut luminița de la capătul tunelului”
MediaFlux
Îl mai recunoști? În anii 2000, era cel mai râvnit bărbat din telenovelele de pe Acasă TV, însă astăzi arată așa. Puțini și-au dat seama cine e
stirilekanald.ro
Sorin Grindeanu premier, în locul lui Veștea
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?