INS reconfirmă o creştere economică mai redusă decât cea prognozată pentru România

Statistica a reconfirmat avansul economiei româneşti, anunţat în noiembrie. Produsul Intern Brut (PIB) a înregistrat un avans de 3%, serie brută, în al treilea trimestru al acestui an, faţă de perioada similară a anului trecut, potrivit datelor provizorii publicate de Institutul Naţional de Statistică (INS).
Filip Stan
05 dec. 2019, 07:11
INS reconfirmă o creştere economică mai redusă decât cea prognozată pentru România

În noiembrie, INS a publicat datele semnal privind evoluţia economiei din al treilea trimestru, anunţând un avans de 3%, faţă de T3 2018.

Tot în noiembrie, Comisia Naţională de Strategie şi Prognoză (CNSP) a revizuit, în jos, estimările privind creşterea economică pentru anul 2019, la 4%, faţă de 5,5%, cât era estimarea iniţială.

”Faţă de acelaşi trimestru din anul 2018, Produsul intern brut a înregistrat o creştere cu 3% pe seria brută şi cu 3,2% pe seria ajustată sezonier”, a anunţat INS, joi, potrivit Agerpres.

În primele 9 luni ale anului, faţă de aceeaşi perioadă a anului trecut, Produsul intern brut a crescut cu 4% pe seria brută şi cu 4,1% pe seria ajustată sezonier.

Pe serie brută, Produsul Intern Brut estimat pentru trimestrul III 2019 a fost de 286,992 miliarde lei preţuri curente, în creştere – în termeni reali – cu 3% faţă de trimestrul III 2018.

În primele 9 luni, Produsul Intern Brut estimat a fost de 727,183 miliarde lei preţuri curente, în creştere – în termeni reali – cu 4%.

La creşterea PIB, în primele 9 luni, faţă de aceeaşi perioadă din 2018, au contribuit majoritatea ramurilor economiei, contribuţii pozitive mai importante având: comerţul cu ridicata şi cu amănuntul; repararea autovehiculelor şi motocicletelor; transport şi depozitare; hoteluri şi restaurante (+0,9%), cu o pondere de 18,4% la formarea PIB şi al căror volum de activitate s-a majorat cu 5%.

O altă contribuţie importantă au avut-o construcţiile (+0,6%), cu o pondere mai redusă la formarea PIB (4,2%), dar care au înregistrat o creştere semnificativă a volumului de activitate (+16,6%).

Totodată, au contribuit şi activităţile profesionale, ştiinţifice şi tehnice; activităţile de servicii administrative şi activităţile de servicii suport (+0,5%), cu o pondere de 7,4% la formarea PIB, şi care au înregistrat o creştere cu 7,6% a volumului de activitate.

Un impact negativ la creşterea PIB au avut: industria (-0,2%), cu o pondere de 22,6% la formarea PIB şi al cărei volum de activitate s-a redus cu 1%; agricultura, silvicultura şi pescuitul (-0,1%), cu o pondere de 5% la formarea PIB şi al căror volum de activitate s-a redus cu 4,1%.

O contribuţie pozitivă semnificativă au avut-o impozitele nete pe produs (+0,9%), acestea înregistrând o creştere a volumului lor de 109,5%.

În 2018, economia românească a crescut cu 4,1%, serie brută, faţă de 2017.

DailyBusiness
Pâinea, tot mai scumpă pe mesele românilor. Franzela albă rămâne soluția celor cu venituri mici
Spynews
Transferul anului în televiziune! Denise Rifai a semnat cu Antena 1! Ce emisiune va prezenta
Fanatik.ro
Specialiștii au făcut calculele: FCSB, tot mai departe de play-off, chiar dacă a câștigat cu Csikszereda! Cine e marea câștigătoare înainte de etapa intermediară
Capital.ro
Decizie pentru Călin Georgescu. Fostul candidat primește verdictul magistraților: Sistemul, sigur, încearcă să mă doboare
Playtech.ro
Câți bani va pierde un angajat cu salariul minim pe economie dacă nu i se mai plătește prima zi de concediu medical. Calcul complet
Adevarul
Actor celebru demontează nostalgia comunistă: „Unde dracu era omenia? Toți erau turnători”
wowbiz.ro
Mesajul pe care minorul de 13 ani l-ar fi trimis familiei lui Mario, la scurt timp după crimă. Plănuiesc sau nu părinții lui să îl scoată din țară: „Intenționează să ducă băiatul…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Alin, un kinetoterapeut de 33 de ani din Pitești, și-a pus capăt zilelor în propriul cabinet. Era căsătorit și avea un băiețel
iamsport.ro
Decebal Rădulescu a prezentat numele viitorului selecționer: 'Vă anunț în exclusivitate'
MediaFlux
România, în război direct cu Rusia? Anunțul de la vârfului Statului Major al Apărării
stirilekanald.ro
Primele dezvăluiri făcute de criminalul de 13 ani în cazul uciderii lui Mario: „Mă teroriza”
Top 5 sloturi Yggdrasil