Inspectorul care a dispus înfiinţarea Liceului Teologic Romano-Catolic din Târgu Mureş, trimis în judecată

Inspectorul şcolar general al Inspectoratului Şcolar Judeţean Mureş, Ştefan Someşan, care în 2014 a emis fără drept o decizie prin care a dispus înfiinţarea Liceului Teologic Romano - Catolic din Tîrgu Mureş, a fost trimis în judecată joi de procurorii DNA.
Filip Stan
21 sept. 2017, 19:45
Inspectorul care a dispus înfiinţarea Liceului Teologic Romano-Catolic din Târgu Mureş, trimis în judecată

Procurorii din cadrul Direcţiei Naţionale Anticorupţie – Serviciul Teritorial Tîrgu Mureş au dispus, joi, trimiterea în judecată, în stare de libertate, a lui Ştefan Someşan, la data faptelor inspector şcolar general al Inspectoratul Şcolar Judeţean (I.S.J.) Mureş, acuzat de abuz în serviciu dacă funcţionarul a urmărit obţinerea unui folos pentru sine sau pentru altul (două fapte din care una în formă continuată) şi pentru uzurparea funcţiei (două fapte). De asemenea, a fost trimis în judecată sub control judiciar Tamasi Zsolt-Jozsef, director al Liceului Teologic Romano-Catolic din Târgu Mureş, acuzat de abuz în serviciu dacă funcţionarul public a obţinut pentru sine sau pentru altul un folos necuvenit, în formă continuată, scrie Mediafax.

Potrivit rechizitoriului întocmit de procurorii DNA în cursul anului 2014, dar şi anterior, o fundaţie şi-a manifestat interesul de a înfiinţa, în municipiul Tîrgu Mureş, o unitate de învăţământ preuniversitar de stat cu personalitate juridică, cu profil vocaţional teologic romano-catolic şi predare în limba maghiară, interes materializat prin mai multe demersuri efectuate pe lângă Primăria Municipiului Târgu Mureş şi Inspectoratul Şcolar Judeţean Mureş.

„În acest context, la data de 12 septembrie 2014, inculpatul Someşan Ştefan, în calitate de inspector şcolar general al ISJ Mureş, a emis, fără drept, o decizie prin care a dispus înfiinţarea, începând cu anul şcolar 2014 – 2015, a Liceului Teologic Romano – Catolic din Tîrgu Mureş, prin divizarea parţială a Liceului Teoretic „Bolyai Farkas” din acelaşi oraş şi transferarea claselor cu specializarea „cultul romano-catolic” care funcţionau în cadrul acestuia (4 clase cu un număr de 103 elevi) la unitatea şcolară nou înfiinţată. În realitate, înfiinţarea unităţilor de învăţământ este atributul administraţiei publice locale şi nicidecum al inspectoratelor şcolare”, se arată într-un comunicat emis joi de DNA.

Citeşte şi Liviu Pop: Elevii şi profesorii de la Liceul Teologic Romano-Catolic Târgu Mureş, arondaţi la altă şcoală

Potrivit procurorilor, acest demers a avut drept consecinţe vătămarea intereselor legitime ale unităţii de învăţământ divizată ilegal (diminuarea bazei materiale fără măsuri compensatorii etc.), vătămarea intereselor legitime ale elevilor de la Liceul Teoretic „Bolyai Farkaş”, transferaţi la unitatea şcolară nou înfiinţată, a cărei înfiinţare a fost ilegală, crearea unui folos necuvenit fundaţiei respective, prin înfiinţarea în mod ilegal a unităţii şcolare mai sus menţionate căreia i-a fost atribuită personalitate juridică.

DNA mai arată că în aceeaşi zi în care a emis deciiza de înfiinţare a Liceului, inculpatul Someşan Ştefan a emis o altă decizie prin care, începând cu data de 15 septembrie 2014, l-a numit în funcţia de director al Liceului Teoretic Romano-Catolic pe inculpatul Tamasi Zsolt-Jozsef.

„Ulterior, conştientizând caracterul ilegal al acestor decizii, inculpatul Someşan Ştefan a emis o altă decizie prin care a prorogat termenul prevăzut pentru înfiinţarea respectivei unităţi de învăţământ”, potrivit DNA.

Procurorii mai arată că, în 26 ianuarie 2015, Someşan a emis, în numele ISJ Mureş, cu încălcarea prevederilor legale, „Avizul conform privind reorganizarea reţelei şcolare pentru unităţile de învăţământ preuniversitar din Municipiul Tîrgu Mureş, pentru anul şcolar 2015-2016″, în care la poziţia 3 din tabel, a fost cuprinsă ilegal şi unitatea de învăţământ denumită”.

Potrivit DNA, acest aviz nu îndeplinea nici pe departe condiţiile legale, în cuprinsul său nefiind făcute precizări referitoare la modul de înfiinţare a noii unităţi de învăţământ, la numărul de elevi, la profilul şi la structura unităţii de învăţământ nou înfiinţată prin divizare.
Mai mult, acordarea acestui aviz a fost aprobat de către membrii Consiliului de Administraţie din cadrul ISJ Mureş, ca urmare a comunicării, de către inculpat, a împrejurării – nereale – că ministrul de resort de la acea vreme şi-ar dat acordul pentru înfiinţarea acestui liceu.

„Pe baza acestui aviz conform, printr-o hotărâre de consiliu local a fost aprobată reorganizarea reţelei şcolare a unităţilor de învăţământ preuniversitar de stat din Municipiul Tîrgu Mureş, pentru anul şcolar 2015-2016, în care la poziţia 3 a fost introdus Liceul Teologic Romano-Catolic, ceea ce a condus la producerea consecinţelor menţionate mai sus. Ulterior, la data de 31 august 2015, deşi, potrivit normelor legale, inculpatul Someşan Ştefan nu deţinea prerogative care să vizeze înfiinţarea unor unităţi de învăţământ preuniversitar (ci doar de acordare a Avizului conform, la solicitarea formulată de către autorităţile administraţiei locale) şi nici prerogative pe linia autorizării provizorii de funcţionare ori acreditării unor astfel de unităţi de învăţământ, acesta a emis fără drept, în numele ISJ Mureş, o decizie prin care dispus, printre altele înfiinţarea Liceului Teologic Romano–Catolic prin divizarea parţială a Liceului Teoretic „Bolyai Farkas” şi a Colegiului Naţional „Unirea” Tîrgu Mureş, transferarea filierei vocaţionale profil teologic, specializarea cultul romano-catolic de la Liceul Teoretic „Bolyai Farkas” la unitatea şcolară nou înfiinţată, transferarea claselor I-VIII de la Colegiul Naţional „Unirea” la acest nou liceu, transferarea autorizării de funcţionare provizorie/acreditare acordate de Ministerul Educaţiei Naţionale Liceului Teoretic „Bolyai Farkas” şi Colegiului Naţional „Unirea”, respectiv a drepturilor şi obligaţiilor ce decurg din acestea, către unitatea şcolară nou înfiinţată Liceul Teologic Romano – Catolic”, arată procurorii DNA.

Practic, Ştefan Someşan, împreună cu Tamasi Zsolt-Jozsef, au permis, cu bună ştiinţă, funcţionarea neautorizată provizoriu şi neacreditată a unităţii de învăţământ „Liceul Teologic Romano-Catolic” Tîrgu Mureş, pe parcursul anilor şcolari 2015 – 2016 şi 2016 – 2017, cunoscând că această unitate şcolară nu deţinea autorizări provizorii sau acreditări de funcţionare de la Ministerul Educaţiei Naţionale.

Potrivit DNA, acest lucru a condus la o vătămare a intereselor legitime ale cursanţilor unităţii şcolare respective (care au fost puşi în situaţia de a urma şi absolvi cursurile unei unităţi de învăţământ neautorizate şi neacreditate, cu toate consecinţele ce decurg de aici), precum şi crearea unui folos necuvenit în favoarea Liceului Teologic Romano–Catolic şi a fundaţiei respective (prin această permitere a funcţionării în afara legii)
.
Pe parcursul desfăşurării urmăririi penale în prezentul dosar, decizia emisă de Ştefan Someşan a fost atacată în contencios administrativ atât de Municipiul Tîrgu Mureş cât şi de o parte din părinţii elevilor, în nume propriu, în calitate de membri ai Consiliului Reprezentativ al părinţilor din cadrul Colegiului Naţional „Unirea”.

Prin Hotărârea nr. 479/2017 din data de 13.07.2017 pronunţată de Tribunalul Mureş – Secţia Contencios Administrativ şi Fiscal s-a dispus anularea deciziei emise la data de 31 august 2015 a ISJ Mureş.

Astfel, în 21 august 2017, având în vedere hotărârea judecătorească şi ţinând cont de neîndeplinirea condiţiilor legale cu ocazia atribuirii autorizaţiilor provizorii de funcţionare pentru cele trei clase de la Liceul Teologic Romano – Catolic din Tîrgu Mureş (una în anul şcolar 2015-2016 şi celelalte două în anul şcolar 2016-2017), ISJ Mureş a solicitat Ministerului Educaţiei Naţionale ridicarea respectivelor autorizări. În cauză, Colegiul Naţional „Unirea” din Tîrgu Mureş s-a constituit parte civilă în procesul penal.

Dosarul a fost trimis spre judecare Tribunalului Mureş.

Citeşte şi Dragnea, despre situaţia Liceului teologic romano-catolic din Târgu Mureş: Cui foloseşte această sămânţă de scandal?

DailyBusiness
Câți bani a câștigat Cristela în 2024. Cu ce afaceri se ocupă soția lui Călin Georgescu
Spynews
Ce gest au făcut colegii Raisei, fetița omorâtă de polițist pe trecerea de pietoni, în ziua absolvirii. Mama ei a reacționat
Bzi.ro
Iulia Albu are casă de 1,2 milioane de euro, dar mobila e reciclată! „Unele piese le-am găsit la gunoi!”
Fanatik.ro
Ce au pățit doi români în timp ce se întorceau din vacanța în Turcia. Situație neașteptată la graniță: “Caut un avocat”
Capital.ro
Decizie pentru proprietarii de mașini pe motorină. Se achită obligatoriu. Majorare de azi, 19 iunie
Playtech.ro
Pentru ce pot fi folosiți banii din fondul de rulment. Ce nu are voie administratorul să facă cu ei
DailyBusiness
Bacalaureat 2025: A început proba la Limba română pentru peste 100.000 de elevi
Adevarul
Se pregătește America să lovească instalația nucleară Fordo din Iran? Mișcările militare care sugerează o posibilă escaladare
wowbiz.ro
Ți se face pielea de găină! Mama Teodorei Marcu, distrusă de durere la aproape 3 săptămâni de când și-a pierdut fiica. Ipostaza sfâșietoare în care a fost surprinsă femeia
Spynews
Jador, adevărul despre drugtestul pozitiv din urmă cu o lună. Ce ar fi consumat, de fapt, manelistul: „Mi-a dat Bogdan...”
Spynews
Ozana Barabancea, testată pozitiv la COVID-19! Cum se simte cântăreața: „Să mă învăț să mai stau și acasă”
Evz.ro
Șoc în PNL. Un cunoscut primar a murit fulgerător. Legătura cu Iliescu
Ego.ro
Ion Iliescu NU a purtat niciodată verighetă! Secretele căsniciei cu Nina Iliescu FOTO
Prosport.ro
Cum arată acum Mariana Bitang, la 62 de ani! Apariție rarisimă a „Doamnei de Aur” a gimnasticii românești
kanald.ro
Solstițiu de vară 2025: Pe ce dată pică cea mai lungă zi din acest an
Cancan.ro
Cum a apărut îmbrăcată această tânără din Iași la Bacalaureat. Colegii au crezut că vine direct din club
Playsport.ro
Români lăsați fără aur la vamă în Bulgaria: „Vameșii au zis că e o lege nouă, ai voie doar...
Capital.ro
Elena Udrea a renunțat. Cutremur din închisoare. Deznodământul care șochează România
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
FOTO. Cum arată Sandra Izbașa la 35 de ani. Campioana s-a retras de mai bine de un deceniu
stirilekanald.ro
Profesoară de 30 de ani, arestată după ce a sedus un elev de 15 ani! Ar fi întreținut relații intime cu minorul chiar în incinta școlii
Se întoarce Călin Georgescu?! Anunțul răstoarnă România
MediaFlux
Locuri de muncă în Europa pentru români: salarii mari și posturi variate. Află cum poți aplica
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Limitele delicate ale consimțământului în societatea românească contemporană