Inundaţii fără precedent în Franţa. Mai multe persoane au murit

Cel puţin şase persoane au murit în inundaţii în departamentul Aude, în sudul Franţei, plasat în alertă cod roşu de către Météo-France din cauza unor ploi puternice, a anunţat luni prefectura, relatează Reuters.
Iulian Tudor
15 oct. 2018, 08:10
Inundaţii fără precedent în Franţa. Mai multe persoane au murit

Actualele inundaţii, care au făcut deja 6 morţi, sunt fără precedent din 1891, când a râului Aude a provocat revărsarea apelor. Revărsarea râului în Valea Aude a atins un nivel fără precedent din 1891 – de ”aproape 7 metri”, au informat responsabili locali.

Potrivit Reuters, în noaptea de duminică spre luni s-au înregistrat peste 180 de milimetri de apă de ploaie. În comuna Trèbes, râul Aude a crescut până la şapte metri. El ar putea să atingă şase metri la Puichéric, a anunţat prefectura pe Twitter.

”Cel puţin o persoană a fost luată de ape, în timp de dormea. În cazul celorlalte, circumstanţele nu au fost întru totul clarificate”, a declarat la BFMTV prefectul din Aude Alain Thirion. ”În unele dintre aceste comune, accesul salvatorilor este aproape imposibil, pentru că nu se poate intra cu vehicule sau ambarcaţiuni. Puterea apei este prea mare”, a adăugat el.

Şase elicoptere vor fi trimise în zonă imediat ce condiţiile meteorologice vor permite acest lucru. Securitatea Civilă urmează să trimită de asemenea întăriri. Pentru moment, serviciile de salvare au efectuat 200-250 de intervenţii în acest sector, a pecizat prefectul.

”Dar ceea ce e mai rău abia urmează în aceste comune, pentru că fenomenul meteo nu s-a terminat”, a adăugat el. Continua să plouă toată luni dimineaţa şi să aibă loc inundaţii.

Toate şcolile, colegiile şi liceele din departament au fost închise. ”Trebuie să se înţeleagă mesajul că (oamenii) nu trebuie să iasă din case (…). Trebuie să se aştepte ca fenomenul meteo să se termine”, a insistat prefectul. Météo France precinizează ca aceste intemeprii ”excepţionale” să dureze până către ora locală 19.00 (20.00, ora României).

DailyBusiness
PSD declanșează criza guvernamentală. Miniștrii își dau demisia în bloc, iar Guvernul Ilie Bolojan, sub presiunea unei moțiuni de cenzură
Spynews
Betty Salam s-a întors la băiatul ei! Cum a apărut artista alături de Matthias
Fanatik.ro
Ce sport a practicat Donald Trump când era tânăr. Puțini oameni știu că două echipe uriașe au vrut să-l recruteze
Capital.ro
Reguli stricte pentru românii care scot numerar de la bancomat. Băncile impun limite. Tranzacțiile se raportează automat
Playtech.ro
Subvenții noi în agricultură: Românii care cultivă usturoi şi cartofi primesc bani de la stat. Care este ajutorul financiar oferit fermierilor
Adevarul
Un animal ciudat a ieșit dintr-o pădure din vestul Ucrainei, aproape de granița cu România. Reacțiile apărute pe internet
wowbiz.ro
Dinu Iancu-Sălăjanu a fost plasat sub control judiciar! Primele imagini cu politicianul, după perchezițiile DNA
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
VIDEO Momentul în care o tânără de 28 de ani lovește cu mașina două femei aflate pe trecerea de pietoni, în Neamț
iamsport.ro
Dan Diaconescu, ofertă pentru Radu Banciu: ”Vă dau dublu cât câștigați! Mi s-a părut întotdeauna că sunteți o voce specială, aparte”
MediaFlux
Secretul mașinii care-l însoțește pe Putin. Președintele Rusiei se teme de un asasinat VIDEO
stirilekanald.ro
Doliu în rândul medicilor. Doctorița care a salvat mii de copii a murit
NEWS ALERT Un camion a fost cuprins de foc pe autostrada A1, în Hunedoara