Inundaţiile au făcut ravagii în Argentina. Peste 6.000 de persoane sunt încă evacuate

Apele râurilor au început să se retragă miercuri în centrul Argentinei, unde 6.000 de persoane rămân în continuare evacuate din cauza inundațiilor care au provocat moartea a trei persoane în ultimele șapte zile, au informat autoritățile, citate de AFP, citată de Agerpers.
Filip Stan
13 aug. 2015, 06:14
Inundaţiile au făcut ravagii în Argentina. Peste 6.000 de persoane sunt încă evacuate

În zona centrală a țării, în „pampasul umed”, principala regiune agricolă a țării, unele drumuri sunt în continuare impracticabile, terenurile agricole sunt în continuare inundate și mii de persoane sunt evacuate în centre de refugiu, potrivit Agerpes.

Citeşte şi Trei morţi şi 11.000 de persoane evacuate din cauza inundaţiilor din Argentina

Circa 11.000 de persoane au fost evacuate în ultimele șapte zile, dar mii dintre ele s-au putut reîntoarce la casele lor miercuri, a declarat la o conferință de presă premierul argentinian Anibal Fernandez.

Vânturi violente de până la 70km/oră erau totuși anunțate în noaptea de miercuri spre joi, care ar putea încetini retragerea apelor și care ar putea aduce noi ploi, de mai mică intensitate, în cursul zilei de vineri.  

DailyBusiness
Un profesor a făcut, anul trecut, 1,5 milioane de lei din meditații! Câți bani au declarat la ANAF, în total, cei care pregătesc elevii în particular
Spynews
Ultimă oră! Accident grav în Capitală! O mașină s-a răsturnat în urma impactului puternic
Fanatik.ro
Roman Abramovich, vizat de o investigație a englezilor. Ce s-a descoperit despre casele de lux ale fostului patron de la Chelsea
Capital.ro
Românii nu-l uită pe Călin Georgescu. Planul care se pregătește: Să aduceți suverani adevărați!
Playtech.ro
Mută două beţe de chibrit pentru a avea un rezultat corect. Mulţi adulţi greşesc
Adevarul
Inspecția Judiciară i-a răspuns unui clujean că este beneficiarul grevei magistraților pentru pensii: „E de-a dreptul sfidător”
wowbiz.ro
El știe unde e Dani Mocanu! Ce se întâmplă acum cu artistul și evenimentele la care urma să cânte, în timp ce poliția îl caută în toată România
Economica.net
Atenție la ofertele de energie electrică pentru clienții casnici
kanald.ro
Ajutorul de deces 2025: Câți bani se acordă și cine poate beneficia de această indemnizație
iamsport.ro
Bombă! Gigi Becali a pus mâna pe telefon și a scos un jurnalist de pe post: 'Eram la Paris cu fata mea'
MediaFlux
Pericol major în România. Grad de risc ridicat în jumătate dintre locuințe
stirilekanald.ro
Anunțul momentului pentru românii care vor credite!
substantial.ro
De la Vegas la Macau: cum diferă cultura jocurilor de noroc în lume