Invazie de gândaci și condiții insalubre la Spitalul de Copii din Cluj-Napoca: „A fost o experiență îngrozitoare. Am rămas traumatizată”

O femeie care a fost internată la secția din Spitalul pentru Copii din Cluj-Napoca, cu beblușul de doar două luni, a povestit despre condițiile halucinante din unitatea medicală. S-a externat de urgență când a observat gândacii care se perindau prin salon.
Filip Stan
15 dec. 2024, 17:25
Invazie de gândaci și condiții insalubre la Spitalul de Copii din Cluj-Napoca: „A fost o experiență îngrozitoare. Am rămas traumatizată”
Mizerie și gândaci la Spitalul de Copii din Cluj-Napoca

O mamă care a fost internată la Spitalul Clinic de Urgență pentru Copii din Cluj-Napoca, cu copilul de doar două luni, a dezvăluit care sunt condițiile din unitatea medicală, fiind gândaci, lenjerii pătate, mobilier vechi și ruginit, băi mizerabile, iar apa calda lipsea din salon.

„Am fost îngrozită și șocată de condițiile spitalului”, a spus o mamă din Cluj-Napoca, internată în spital cu bebelușul de numai două luni din cauza unei laringite, pentru Digi24.

Citește și: Amendă de până la 100.000 de lei pentru românii care locuiesc la casă lângă autostradă. Ce nu au voie să facă

Femeia a descris condițiile de coșmar din spital.

„Mobilier vechi, lejerie pătată, cădița din salon era ruginită, lipsă de apă caldă în salon, pânză de paianjen pe balconul care se vedea din salon. Erau depozitate lucruri care nu mai erau folosite un televizor foarte vechi, un pătuț de copii.

Toaletele, pe care scrie că în ghilimele au fost recent renovate, arată deplorabil, canalizarea se înfundă, nu poți să faci un duș, nu îți vine să te atingi de acea pierdea de la duș din plastic”, a mai povestit femeia.

Situația a fost semnalată de aceasta pe rețelele sociale. După cinci zile, femeia a cerut să fie externată.

„Am cerut externarea în momentul în care am văzut un gândac în cădița, care se afla chiar la capătul patului în care dormeam cu copilul. Medicul de gardă nu a înțeles motivul și răspunsul a fost că în în și în apartamente există gândaci. A fost o experiență îngrozitoare. Am rămas traumatizată și am am cerut externarea imediat”, a mai precizat femeia.

Citește și: PPC, fostul Enel România, anunț important pentru clienți. Toți românii care au contract cu acest furnizor trebuie să facă asta

Reprezentanții spitalului din Cluj-Napoca au recunoscut că întreaga clădire este veche și are nevoie de revonări, dar susțin că mama nu a făcut nicio reclamație conducerii pe durata internării.

„Avem în plan să renovăm. Este un lucru pe care îl facem continuu. Acum, de exemplu, se desfășoară lucrări la rețeaua de apă, deci s-a găsit o defecțiune și trebuie rezolvată. Există, de asemenea, un plan de deratizare și se cheamă pentru deratizare de ori de câte ori se sesizează astfel de probleme”, a afirmat Daniela Dreghiciu, purtătoarea de cuvânt a spitalului.

Președintele Consiliului Județean, instituție în subordinea căreia se află unitatea medicală, anunță că va demara o anchetă.

„Ceea ce a sesizat doamna cu siguranță există și atunci, practic, management-ul de acolo are o problemă în ceea ce mă privește. Voi cere de urgență nota explicativă managerului și în cazul în care, în termen record, nu va intra în normalitate, voi cere destituire a acestuia”, a afirmat președintele CJ Cluj-Napoca, Alin Tișe.

DailyBusiness
Cătălin Drulă îl acuză pe Ciprian Ciucu de faptul că a condus campania digitală a PNL în vremea în care liberalii l-au promovat pe Călin Georgescu pe TikTok
Spynews
Marina Voica, afectată de criza apei din Prahova! Cum face artista față situației
Fanatik.ro
Marius Măldărășanu, dat afară de la Hermannstadt! Sibienii au făcut anunțul oficial. Update exclusiv
Capital.ro
Lovitura finală pentru Călin Georgescu. Planul care îl va distruge. De ce a fost adus Horațiu Potra în România
Playtech.ro
Revin radarele fixe pe șoselele din România. Lista completă cu drumurile care vor fi monitorizate
Adevarul
Miza alegerii lui Petrișor Peiu ca „numărul 2” în AUR: „Ori se dezumflă, ori vom fi într-un scenariu mult mai negativ”
wowbiz.ro
Ionel Ganea nu mai e om, la 6 luni după ce și-a pierdut băiețelul. Dezvăluirea care sfâșie inimile tuturor. Marius Șumudică: „Vorbea și plângea…”
Economica.net
Cea mai nouă ofertă PPC - Scad preţurile la energie electrică
kanald.ro
Orașul din România unde meteorologii anunță nu mai puțin de 20 de zile cu ninsoare, în luna decembrie
iamsport.ro
A DISTRUS-O pe Anca Alexandrescu înaintea alegerilor: 'A slujit o grămadă de PSD-iști! E o țață, o spoială de cultură de cea mai joasă speță, un om care nu se pricepe la nimic'
MediaFlux
Răsturnare de situație! Ce pensionari primesc 7500 de lei pe lună și nu plătesc CAS
stirilekanald.ro
Elevă de clasa a IX-a, răpită, bătută și umilită de 6 colege din cauza unui băiat! I-au furat telefonul și au agresat-o minute întregi pe o stradă din apropierea școliI
substantial.ro
Sloturi noi – avantaje și dezavantaje