INVENŢIA unei românce ar putea schimba vieţile oamenilor. Vezi ce a pus la cale FOTO

Sorina Rasteanu este unul dintre cei trei romani care ne reprezinta in semifinalele concursului international Electrolux Design Lab. Proiectul ei, "Set To Mimic", este menit sa produca o reala schimbare in vietile multor oameni.
Alina Costache
09 oct. 2014, 10:46
INVENŢIA unei românce ar putea schimba vieţile oamenilor. Vezi ce a pus la cale FOTO

Proiectul pe care Sorina Rasteanu l-a lansat in cadrul concursului pune la dispozitia consumatorului un set format dintr-o farfurie si un pahar care cu ajutorul unui microcip modifica gustul si mirosul mancarii, la cerinta consumatorului, potrivit cariereonline.ro. In felul acesta, cineva care mananca un mar, de exemplu, va simti, de fapt, gustul si mirosul alimentului sau preferat.

Invenţia Sorinei este adresata persoanelor care nu pot sa tina dieta, celor supraponderale, persoanelor cu diabet sau cu alergii alimentare si chiar celor care nu au timp sau nu stiu sa gateasca mancaruri elaborate. „Toti acestia isi doresc sa se bucure de gustul si mirosul anumitor mancaruri si bauturi nesanatoase. Obiectivul proiectului este de a oferi creierului aceasta experienta, in timp ce corpul este sanatos. Una din cele mai mari probleme ce cauzeaza obezitatea si diabetul este dependenta de fast food, un lucru ce poate fi schimbat prin implementarea lui „Set To Mimic” „, a explicat Sorina.

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Ce spun Maria și Marius Avram despre întâlnirea cu Radu Vâlcan. Cătălin Brînză se așteaptă la surprize la Insula Iubirii – Reuniuni
Fanatik.ro
Iar cu Levski?! Cu cine joacă U Craiova în play-off-ul Europa / Conference League. Oltenii sunt capi de serie la tragerea la sorți de luni şi pot da iar peste bulgari
Capital.ro
Prețuri carburanți joi, 30 iulie. Benzina și motorina s-au scumpit din nou. Noile tarife din benzinării 
Playtech.ro
România intră sub avertizare ANM de temperaturi extreme. Valul de căldură se extinde, până când ţine canicula
Adevarul
„De ce ar trebui să beneficieze de acciză redusă cineva care conduce un SUV?” Subvenția la motorină, criticată de un expert în energie
wowbiz.ro
Doliu în Armata României. Pilotul militar Mihai Vîrdol a murit în urma unui grav accident de motocicletă
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Învăţătoarea lovită de trăsnet în Munții Bucegi și-a revenit ca prin minune! Primele ei declarații, la o lună după incidentul groaznic
iamsport.ro
Zlatan Ibrahimovic, distrus în direct: ”Nu are pic de inteligență, e un băgător de seamă! Stă și crapă semințe undeva pe San Siro, nu va fi vreodată cineva în afara gazonului”
MediaFlux
PAPARAZZI Cântărețul celebru e total schimbat. Dacă nu Fizz, atunci cine?
stirilekanald.ro
Femeie lovită de trăsnet când făcea plajă: „Soțul ei...
NetBet: o prezență licențiată neîntreruptă pe piața de iGaming din România