Înzăpezirea domeniului schiabil Poiana Braşov începe pe 1 noiembrie. La începutul lunii decembrie s-ar putea schia

Administratorul public al municipiului Brașov, Miklos Gantz, a anunțat marți, într-o conferință de presă, că înzăpezirea domeniului schiabil în Poiana Brașov va începe la 1 noiembrie, astfel ca iubitorii sporturilor de iarnă să aibă posibilitatea să schieze încă din prima parte a lunii decembrie.
Filip Stan
03 oct. 2017, 10:54
Înzăpezirea domeniului schiabil Poiana Braşov începe pe 1 noiembrie. La începutul lunii decembrie s-ar putea schia

„Pe 1 noiembrie, domeniul schiabil va fi pregătit integral pentru începerea înzăpezirii. Sunt lucrări premergătoare pornirii sezonului de schi, respectiv revizii, întrețineri, reparații, probe, avize. Aceste lucruri sunt în desfășurare în momentul de față și se intenționează finalizarea lor până la 1 noiembrie. Asta înseamnă că, pe 1 noiembrie, dacă temperaturile vor permite — avem nevoie de minus patru grade Celsius, aceasta este temperatura optimă — vom începe înzăpezirea prin punerea în funcțiune a instalațiilor. Din informațiile pe care le avem, la începutul lunii noiembrie vom avea temperaturi cu minus. Înzăpezirea domeniului schiabil ar putea dura între cinci și maximum 10 zile. Este dorința noastră și probabil a utilizatorilor domeniului schiabil pentru a putea schia cât mai repede, astfel încât ne dorim ca, în prima parte a lunii decembrie, să se poată schia”, a spus sursa citată.

Toate cele opt instalații pe cablu, două telecabine, o telegondolă, două telescaune și trei teleschiuri vor fi revizuite și funcționale, iar în cazul competițiilor sportive va fi funcțional și teleschiul Ruia (care anul trecut nu a funcționat).

„Este un dispozitiv de transport pe cablu suplimentar, care dublează telescaunul Ruia, dar este foarte bine să-l avem pregătit mai ales pentru competițiile sportive din Masivul Postăvarul, care vor fi mai multe în acest sezon, așa după cum spun organizatorii acestora”, a adăugat administratorul public.

Acesta a menționat că, în zilele de 11 și 12 octombrie, ISU Brașov, Poliția Locală și alte nouă instituții, inclusiv Salvamont, cu care Primăria a încheiat protocoale, vor efectua verificări și o simulare a unei situații de urgență denumite generic „Salvare la înălțime”. Același lucru se va întâmpla și în zilele de 18 și 19 octombrie, seara după ora 16.00, când va fi aceeași procedură, dar în condiții de întuneric.

Administratorul public al municipiului Brașov a mai spus că deficiențele constatate la sfârșitul sezonului trecut cum ar fi, arbori căzuți, dizlocări de roci, plase de protecție de pe marginea pârtiilor de schi deteriorate au fost remediate.

„În ceea ce privește lacul de acumulare de unde se preia apa pentru înzăpezirea pârtiilor, în proporție de 82% are apă acumulată din precipitații, dar vom suplimenta cu încă 10% cantitatea și va fi suficientă pentru pârtii. Cele 120 de lăncii, 10 tunuri fixe și 19 tunuri mobile pentru producerea zăpezii sunt pregătite pentru a intra în funcțiune, iar cele patru ratrakuri sunt funcționale”, a punctat Gantz.

Acesta a precizat că, începând din 16 octombrie, parcarea cu peste 400 de locuri din Poiana Mică va fi deschisă astfel că schiorii își vor putea lăsa mașinile aici, urmând să fie transportați până la baza pârtiei cu mijloace de transport în comun, evitându-se astfel blocajele din stațiune în timpul sezonului, când polițiștii erau nevoiți să oprească circulația între Brașov și Poiana Brașov din cauza numărului mare de mașini.

Tarifele pentru transportul pe cablu urmează să fie aprobate în ședința Consiliului Local din această lună, propunerea fiind ca acestea să rămână la nivelul celor din sezonul trecut, respectiv 20 de lei o urcare cu telecabina și 35 de lei urcare și coborâre. Cartelele pentru telecabină, telegondolă, telescaune și teleschiuri au prețuri cuprinse între 30 de lei și 550 de lei, în funcție de numărul de puncte. Pentru copii reducerea este de 50%.

Domeniul schiabil din Poiana Brașov a fost extins și modernizat în urmă cu cinci ani. Pârtiile au o lungime de 24 de km și se întind pe o suprafață de 85 de hectare. Cele mai aglomerate pârtii din stațiune sunt Bradul, Lupului, Drumul Roșu și Sulinar. Schiorii începători pot folosi pârtia Bradul, care are și nocturnă.

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Prințesa de Aur își vinde apartamentul. Cum arată locuința din Pitești a cântăreței | FOTO
Fanatik.ro
Adevăratul motiv pentru care Edi Iordănescu a refuzat să semneze cu CFR Cluj: „Nu vreau să antrenez în orice condiții!”
Capital.ro
Cum se solicită pensia pentru limită de vârstă dacă ați lucrat în mai multe state din UE. Reguli privind calculul, plata și condițiile de acordare
Playtech.ro
Cât curent consumă românii anual. Tabelul care arată cifrele exacte, stăm prost faţă de restul Europei
Adevarul
Inteligența artificială transformă departamentele de resurse umane. Milioane de locuri de muncă ar putea fi afectate
wowbiz.ro
Detalii halucinante în cazul bărbatului găsit îngropat într-o curte din Botoșani! Marinel a fost înjunghiat în inimă, iar concubina lui se numără printre suspecți
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un băiat de 13 ani și-a pierdut viața după ce a mâncat o bucată de brânză contaminată cu E. coli
iamsport.ro
Adrian Ilie a dat lovitura! Afacerea care i-a adus mai mulți bani decât contractele din fotbal
MediaFlux
Se pregătește suspendarea lui Nicușor Dan. Anunț oficial
stirilekanald.ro
UPDATE Zi decisivă pentru Călin Georgescu! Fostul candidat la prezidențiale află dacă va fi judecat pentru tentativă de lovitură de stat
NetBet: o prezență licențiată neîntreruptă pe piața de iGaming din România