Iohannis a depus plângere penală împotriva lui Dragnea pentru ordonanţa privind migraţia aleşilor locali

Preşedintele PNL, Klaus Iohannis, a depus marţi o plângere penală împotriva vicepremierului şi ministrului Dezvoltării, Liviu Dragnea, pentru abuz în serviciu în cazul iniţierii OUG 55/2014 privind apartenenţa aleşilor locali, au precizat pentru Agerpres surse oficiale.
Filip Stan
09 sept. 2014, 15:54
Iohannis a depus plângere penală împotriva lui Dragnea pentru ordonanţa privind migraţia aleşilor locali

În document se arată că articolul 297 alineatul (1) din Codul penal prevede că abuz în serviciu constituie ‘fapta funcţionarului public care, în exercitarea atribuţiilor de serviciu, nu îndeplineşte un act sau îl îndeplineşte în mod defectuos şi prin aceasta cauzează o pagubă ori o vătămare a drepturilor sau intereselor legitime ale unei persoane fizice sau persoane juridice’.

Iohannis susţine în plângerea penală adresată procurorului-şef Laura Codruţa Kovesi că OUG iniţiată de Liviu Dragnea are ca scop unic sprijinirea intereselor de grup, în lipsa unei urgenţe reale şi este de natură a afecta procesul electoral, fiind de natură să conducă la susţinerea unui anume candidat.

În plângerea penală, în care se invocă jurisprudenţa CCR şi legislaţia în vigoare, se arată că din analiza preambulului OUG nu reies cu claritate, într-o manieră cuantificabilă, elemente de fapt ale situaţiei extraordinare pentru adoptarea acestui act normativ.

‘În cazul de faţă se remarcă faptul că adoptarea de către Guvern a OUG 55/2014 nu a fost motivată de necesitatea reglementării într-un domeniu în care legiuitorul primar nu a intervenit. Dimpotrivă, în această materie existau reglementări, astfel că erau cu atât mai mult necesară evidenţierea şi explicarea urgenţei reglementării domeniului de către Guvern’, se arată în document. 

De asemenea, se precizează că elementele avute în vedere de iniţiator se referă la situaţii încă din 2012, motiv pentru care în discuţie nu sunt situaţii extraordinare a căror reglementare să nu poată fi amânată. 

Iohannis mai apreciază că iniţierea unui act normativ care nu urmăreşte un imperativ social, ci protejarea intereselor unui grup şi care nu se adresează unei situaţii generale, ci unei persoane determinate, în lipsa unei urgenţe reale, reprezintă o îndeplinire defectuoasă a atribuţiilor care îi reveneau lui Liviu Dragnea, în calitate de ministru al Dezvoltării.

Liderul PNL afirmă că prin iniţierea OUG 55/2014 au fost aduse vătămări tuturor celorlalţi candidaţi la prezidenţiale şi în general interesului public.

Potrivit unor oficiali ai DNA, sesizarea a fost înregistrată la această instituţie şi repartizată unui procuror. 

DailyBusiness
Cluj: Aproximativ 1.700 de posturi ar putea fi reduse în administrațiile locale
Spynews
Oana Ciocan nu-l mai vrea pe Jador în viața ei? Mesaj cu subînțeles: „Am renunțat...”
Fanatik.ro
Ce se întâmplă, de fapt, la Academia lui Gică Hagi. Secretul „Regelui” a fost dezvăluit: “Cel mai bun mereu
Capital.ro
Se schimbă ora! România trece la ora de vară. Se dă ceasul cu o oră înainte. Ora 03:00 va deveni ora 04:00.
Playtech.ro
Două ţări europene caută muncitori pentru sezonul estival. Se dau salarii de 3.000 de euro, mesele şi cazarea fiind incluse
Adevarul
Destinația surpriză unde poți face o vacanță de o săptămână cu mai puțin de 300 de euro: atrage tot mai mulți turiști
wowbiz.ro
EXCLUSIV | Unde a ajuns mama biologică a Măriucăi, fetița adoptată de Luminița Anghel. Dezvăluiri controversate făcute de David Pușcaș: „Cerșește la Unirii”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un copil de 10 ani și-a pierdut viața în Prahova, după ce mașina familiei s-a izbit violent de un TIR plin cu paleți
iamsport.ro
Incredibil! Ce i-a spus MM Stoica lui Gigi Becali după prima săptămână a lui Mirel Rădoi la FCSB: ”Gata, la revedere!”
MediaFlux
Putin face o ofertă pace. Rusia propune SUA un târg pentru a înceta războiul
stirilekanald.ro
S-a dat lege! Miercuri e zi liberă!
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj