Iohannis consideră „inadmisibilă” comparaţia făcută de premier dintre perioada Băsescu şi regimul nazist

Preşedintele PNL, Klaus Iohannis, a declarat luni seara că declaraţia premierului Victor Ponta, potrivit căreia urmările regimului Băsescu sunt "destul de asemănătoare cu cele lăsate de regimul nazist", este una inadmisibilă, iar primul ministru ar trebui să îşi ceară scuze public, în cazul în care a făcut această afirmaţie din greşeală.
Iulian Tudor
08 sept. 2014, 19:39
Iohannis consideră

„Declaraţia care s-a făcut comparând ultimii zece ani din România cu o perioadă extrem de nefericită din istoria Germaniei este una pur şi simplu inadmisibilă. În orice altă ţară europeană un politician care ar fi făcut o astfel de afirmaţie ar fi trebuit să plece a doua zi. Este inadmisibil să foloseşti ororile nazismului într -o comparaţie cu ce se întâmplă în România secolului XXI. Este dincolo din ce ne putem imagina că poate un politician să exprime în ziua de astăzi, este o jignire profundă pentru toţi cei care au avut de suferit sub dictatura nazistă. Este o jignire pentru români şi este evident o jignire pentru cei care au votat la ultimele alegeri”, a afirmat Klaus Iohannis, potrivit Agerpres.

Preşedintele PNL spune că a văzut mai multe luări de poziţie cu privire la declaraţia premierului şi speră ca acestea să aibă o influenţă asupra comportamentului politic al lui Victor Ponta.

„Nu este prima dată când domnul Ponta face afirmaţii total scoase din contextul istoric şi cred că e o problemă aici, într-o asemenea poziţie în stat nu poţi să vii şi să faci declaraţii care ignoră întreaga istorie recentă. Sunt foarte multe luări de poziţie şi m-aş bucura dacă aceste luări de poziţie ar avea o influenţă asupra comportamentului politic al primului ministru(…). Este primul ministru al României şi nu este admisibil să facă astfel de declaraţii, dar dacă a făcut-o din greşeală să poftească în faţa camerelor de luat vederi şi să îşi ceară scuze”, a precizat Klaus Iohannis.

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Mama Mihaelei Rădulescu s-a stins din viață! Vedeta a revenit de urgență în România
Fanatik.ro
Tragedie fără margini înainte de UTA – Dinamo. S-a aruncat de la etajul 7 și a murit
Capital.ro
Doliu în presa din România. O jurnalistă s-a aruncat de la etajul 7 și a murit. Ce mesaj a postat înainte: Dă-mi, Doamne…
Playtech.ro
Cum pot afla dacă un moştenitor este străin de moştenire: explicaţia specialiştilor în Drept
Adevarul
Cine erau tinerii morți în accidentul din Bacău. Urmau să anunțe de Crăciun că vor avea un copil
wowbiz.ro
Veștile de care românii se temeau! Legea tocmai a fost publicată în Monitorul Oficial. Taxele și impozitele vor exploda începând cu ianuarie 2026
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Ultimul mesaj postat de Mălina, tânăra de 27 de ani care și-a găsit sfârșitul după ce ar fi căzut de la etajul 7 al unui bloc din Oradea. Era jurnalistă și pasionată de fotografie
iamsport.ro
Gigi Becali s-a dus peste jucătorii de la FCSB și a distrus un fotbalist de față cu toți colegii: ”Atât poți! Te rog eu frumos, lasă mingea să intre, nu o mai scoate”
MediaFlux
România sare în aer! S-au anunțat prețurile gazelor în 2026
stirilekanald.ro
Profesoară de 31 de ani, înjunghiată mortal de un elev din clasa a VIII-a! Un copil de numai 4 anișori a rămas acum orfan
DOLIU! A MURIT! PEPE „drum bun printre stele”… vestea a venit ca un trăznet