Iohannis, despre ajutarea Ucrainei cu sisteme Patriot: „Este, după părerea mea, inacceptabil să rămână România fără apărare antiaeriană. Cred că vom găsi o soluţie”

Klaus Iohannis a spus că România va continua să sprijine Ucraina. În opinia șefului de stat, e "inacceptabil" ca Româmnia să ofere țării vecine aflate în război singurul sistem de apărare antiaeriană Patriot, care e funcțional.
Alina Costache
07 mai 2024, 23:43
Iohannis, despre ajutarea Ucrainei cu sisteme Patriot:

Klaus Iohannis a purtat o serie de discuții cu omologul său american, Joe Biden, și s-a pus problema ca România să ajute Ucraina cu unul dintre celelalte sisteme Patriot, ”care sunt în faze avansate de operaţionalizare”.

Citește și Klaus Iohannis a discutat cu Joe Biden despre candidatura sa la șefia NATO: Am decis să continuăm dialogul

Iohannis a spus că țara noastră va continua să sprijine Ucraina atât timp cât e necesar.

”România va continua să sprijine Ucraina atât timp cât va fi necesar şi am transmis acest lucru şi preşedintelui Biden. Prioritatea noastră comună, atât a Uniunii Europene, cât şi a Statelor Unite, este aceea de a nu permite Rusiei să câştige acest război în Ucraina”, a afirmat Klaus Iohannis, marţi, la finalul întâlnirii cu Biden.

Întrebat dacă România, care are un sistem de apărare funcţional Patriot, va asigura Ucrainei un astfel de sistem, Iohannis a spus: ”Există, evident, nevoia unor sisteme de apărare antiaeriană în Ucraina, sisteme avansate. În ultimele săptămâni este o discuţie destul de intensă despre cine poate să ofere sisteme Patriot Ucrainei. România dispune de astfel de sisteme şi atunci, sigur, am fost întrebaţi şi noi. Şi preşedintele Biden a adus această chestiune în discuţie şi i-am spus că sunt deschis să discutăm aceste chestiuni, asta însemnând că va trebui să discut eu acasă, în CSAT, să vedem cum putem să punem problema, ce putem să oferim şi evident ce putem să primim în schimb, pentru că este, după părerea mea, inacceptabil să rămână România fără apărare antiaeriană. Eu cred că vom găsi o soluţie. Este vorba de un singur sistem Patriot. Credeţi-mă că ştiu mai multe detalii, dar da, este unul funcţional care va rămâne în România, celelalte care sunt în faze avansate de operaţionalizare şi despre unul dintre acestea era vorba”, a afirmat Klaus Iohannis.

Citește și Klaus Iohannis, primit de preşedintele SUA, la Casa Albă. Mizele întâlnirii cu Joe Biden

https://www.youtube.com/watch?v=c-7ud4b7N94&ab_channel=Administra%C8%9BiaPreziden%C8%9Bial%C4%83

DailyBusiness
Salariile președintelui și premierului României ar putea crește MULT odată cu noua lege a salarizării
Spynews
Imagini de la priveghiul interlopului Ilie Bălăceanu, pe lux și opulență! Casa lui, plină ochi
Fanatik.ro
Câți bani a câștigat Sorana Cîrstea în doar 17 zile. A strâns în mai puțin de o lună cât nu câștigă majoritatea românilor într-o viață
Capital.ro
Schimbare la plata concediilor medicale de mâine, 1 iunie. Nicoleta Pauliuc: Am eliminat o mare nedreptate
Playtech.ro
Ai cumpărat teren ieftin lângă oraș? Problema ascunsă care poate bloca orice construcție
Adevarul
Cum să alegi roșiile dulci și zemoase din piață. Trucuri simple de care trebuie să ții cont pentru un gust autentic
wowbiz.ro
Primele măsuri după ce o dronă s-a prăbușit în Galați, anunțate de Nicușor Dan: „Consulul Rusiei de la Constanţa a fost declarată persoană non grata, iar consulatul se va închide”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
O familie din Moldova, spulberată în drum spre o nuntă. Cinci persoane și-au pierdut viața, printre care și doi copii
iamsport.ro
Dinamo, ofertă pentru starul mondial de la Steaua! ”O propunere mai bună”
MediaFlux
A fost stabilită proveniența dronei care a lovit blocul din Galați. Imagini doveditoare prezentate de Nicușor Dan GALERIE FOTO
stirilekanald.ro
Ce sunt bacteriile bune și cum le alegi
Cupa Mondială 2026 – program, favorite, noutăți