Iohannis, supărat pe Tăriceanu pentru că l-a invitat pe şeful Dumei de Stat a Rusiei în România. Reacţia liderului ALDE

Preşedintele Senatului, Călin Popescu Tăriceanu, l-ar fi deranjat pe preşedintele Klaus Iohannis pentru că l-a invitat pe şeful Dumei de Stat a Rusiei, Serghei Narâşkin, în România cu ocazia summitului APCEMN, deşi liderul rus se află pe lista demnitarilor ce au interdicţie de intrare în UE, potrivit România TV. Şeful Senatului a precizat că a avut consultări cu MAE despre vizita oficialului rus în România.
Iulian Tudor
17 dec. 2015, 17:29
Iohannis, supărat pe Tăriceanu pentru că l-a invitat pe şeful Dumei de Stat a Rusiei în România. Reacţia liderului ALDE

Conform unor surse citate de România TV, Klaus Iohannis crede că şeful Dumei ruse nu trebuia invitat la Bucureşti. Şeful statului ar fi primit astfel informaţia din alte surse.

„Domnul Narâşkin nu a fost invitat de Senatul României. Acesta a venit să participe la Adunarea Parlamentară a Cooperării Economice la Marea Neagră, Rusia preluând preşedinţia în exerciţiu de la România. Nu vă imaginaţi că eu m-am trezit într-o bună zi să-i fac o invitaţie lui Serghei Narâşkin necunoscând situaţia generată şiraporturile dintre ţările UE şi Rusia. Fiind vorba de un format de cooperare la Marea Neagră, noi celelalte state putem discuta mult şi bine despre cooperare, dar dacă Rusia nu este prezentă, atunci, după ce Rusia scapă de sancţiuni, putem să o luăm de la început. În prealabil am avut câteva runde de consultări cu Ministerul Afacerilor Externe pentru a atrage o concluzie dacă este oportun sau inoportun să-l invităm la Bucureşti. (…) Eu cred că România trebuie să joace un rol activ în politica externă, în zona Mării Negre şi în vecinătatea estică. Eu cred că avem şi nişte interese naţionale Aşa cum celelalte ţări au interese pe care şi le promovează şi susţin, noi suntem în situaţia în care noi devenim mai cataloci decât papa”, a declarat Tăriceanu la România TV.

Totodată, şeful Senatului a precizat că nu a vorbit cu Klaus Iohannis despre vizita şefului Dumei de stat a Rusiei.

„Miercuri am avut o discuţie la Parlament şi, probabil, dacă avea ceva foarte important de spus, nu ar fi ezitat să-mi zică”, a adăugat Tăriceanu.

Conform România TV, Preşedinţia ar lucra la un cod de protocol care să fie respectat pentru ca situaţii de acest gen să nu se mai întâmple.

Preşedintele Dumei ruse, Serghei Narîşkin, s-a aflat în 27 noiembrie la Bucureşti, unde a participat la un eveniment găzduit de Senatul României, deşi liderul rus se află pe lista demnitarilor ce au interdicţie de intrare în UE. MAE arată că apartenenţa Federaţiei Ruse la Adunarea Cooperării Economice la Marea Neagră este mai importantă decât interdicţia impusă de UE.

Serghei Narîşkin a luatparte la o ceremonie de preluare a preşedinţiei Adunării Parlamentare a Cooperării Economice la Marea Neagră de la Parlamentul României la Legislativul rus – Adunarea Federală.

Ceremonia de la Bucureşti a avut loc în cadrul celei de-a 46-a Adunări Generale a Adunării Parlamentare a Cooperării Economice la Marea Neagră (APCEMN). Cooperarea Economică la Marea Neagră este o organizaţie internaţională a ţărilor din regiunea Mării Negre.

Citeşte şi Oficial rus, cu interdicţie de a intra în UE, vorbeşte vineri în Senatul României. Explicaţiile MAE

 

DailyBusiness
Grindeanu îl acuză pe Boloș pentru cheltuielile din Fondul de Rezervă: „Mecanismul a fost propus de ministrul Finanțelor”
Spynews
Vremea se schimbă radical în aproape jumătate de țară. Furtuni violente lovesc România | HARTA
Bzi.ro
Imagini rare cu fiul lui Mircea Badea și Carmen Brumă. Vlad, în vârstă de 11 ani, surprins în vacanța din Tenerife
Fanatik.ro
Câți copii are, de fapt, Dan Alexa. Antrenorul lui Poli Timișoara participă la Asia Express alături de Gabi Tamaș
Capital.ro
Bani pentru moștenitori după un deces. Reguli succesiune în România. Documentul ce nu poate lipsi din dosar
Playtech.ro
Ajutor pentru facturi la energie: cum completezi corect cererea pentru tichete
Adevarul
Scene bizare la o grădiniță din Satu Mare: Copiii, îmbrăcați în uniforme de Șoimi ai Patriei și Pionieri. Cum răspunde instituția
wowbiz.ro
ULTIMĂ ORĂ! Un bărbat a tras cu arma pe terasa unui restaurant! Peste 6 victime până în acest moment! Atacatorul nu a fost prins! Primele detalii despre ucigaș și incident
Economica.net
O nouă eră pentru Dacia electrică
Prosport.ro
FOTO. Maria Sharapova şi-a înnebunit fanii cu apariția în costum de baie
kanald.ro
Criză politică în Franța, după ce Guvernul Francez a căzut
Cancan.ro
Elena Udrea se angajează! Unde va activa fosta blondă de la Cotroceni, la 2 luni după ce a fost eliberată din penitenciar
iamsport.ro
Anunț-ȘOC în direct: 'El va fi următorul selecționer al României! Și asta cât de curând'
MediaFlux
Bani mai puțini pentru pensionari în septembrie. Cine va primi ajutor
stirilekanald.ro
VIDEO Criză politică în Franța, după ce Guvernul a rămas fără susținere în Parlament. Emmanuel Macron va numi un nou prim-ministru "în următoarele zile”
substantial.ro
În sfârșit! O tehnică unică, capabilă să te ajute pentru totdeauna cu durerile de spate și chinuitorul nerv sciatic. Asta chiar nu stiam!