Ion Țiriac dă cărțile pe față. Nu a stat prea mult pe gânduri și a răspuns direct. „Sunt foarte zgârcit”

Miliardarul Ion Țiriac, în vârstă de 84 de ani, nu vorbește deseori despre viața lui personală dar și când o face, nu ezită niciodată să spună lucrurilor pe nume.
Filip Stan
16 sept. 2024, 12:46
Ion Țiriac dă cărțile pe față. Nu a stat prea mult pe gânduri și a răspuns direct. „Sunt foarte zgârcit”

Ion Țiriac a vorbit despre averea și viața lui personală, deși rar se întâmplă momente ca acesta în ceea ce-l privește pe miliardarul de 84 de ani. Acesta a fost întrebat dacă este un om zgârcit și a fost destul de hotărât și prompt în ceea ce a răspuns.

Ion Țiriac: „Sunt foarte zgârcit”

Nu mai este un secret că pe lângă vânătoare, mașini și sport, recent, miliardarul și-a cumpărat un avion în valoare de 60.000.000 de euro, aviația fiind unul dintre cele mai mari pasiuni ale acestuia.

În timpul unei emisuni, miliardarului i s-a adresat întrebarea dacă este zgârcit. Acesta nu a ezistat nici măcar o secundă să răspundă și să ofere un răspuns cât mai sincer.

„Aaaaa! Eu sunt foarte zgârcit. Da, sigur că da, așa este! Eu am muncit într-o fabrică la 16 ani și aveam 375 de lei pe lună. Deci știu ce înseamnă să câștigi o bucată de pâine. Eu când am împlinit 15 ani aveam 30 de bani în buzunar. Și m-am dus și am cumpărat 2 felii de franzelă. Deci eu știu ce e banul și cum îl câștigi. De asta sunt zgârcit! Eu nu pot să schimb sau să salvez o țară. Mulțumesc lui Dumnezeu că nu m-am băgat în politică deloc. Fac ce pot să fac ca un om care a avut puțin mai mult noroc, iar alții care vorbesc de zgârcenie să-mi spună ce au făcut în viața lor. Sau cât costă kilul de pâine. Și dacă l-au câștigat ei sau l-au furat”, a spus miliardarul român în cadrul emisiunii Pritenii lui Ovidiu.

Citește și: Elena Gheorghe le limitează accesul la telefon copiilor. Cum se împarte vedeta între carieră și familie. „Când sunt cu copiii, nici nu mă gândesc să nu am activitate”

Miliardarul Țiriac, alături de o prezență neașteptată la finala turneului de la București

Mare iubitor al tenisului, Țiriac nu avea cum să piardă finala turneului de tenis feminin de la București. Acesta a avut însă o prezență feminină care l-a însoțit.

Sorana Cîrstea (65 WTA) a fost cea care l-a însotit pe miliardarul român la meciul desfășurat între Miriam Bulgaru și Kathinka von Deichmann.

Sorana Cîrstea și fiul lui Țiriac formează sunt unul dintre cuplurile discrete ale showbiz-ului românesc. Cei doi nu au dat niciodată prea mult explicații în ceea ce privește relația lor, deși au fost văzuți de multe ori împreună.

Citește și: Ciclonul Boris continuă să facă victime în Europa! Imagini catastrofale cu inundațiile din Cehia, Polonia şi Austria

 

 

DailyBusiness
Mihai Daniel Dragu, expert in drone, vine cu o ipoteză șocantă. Drona care a explodat în portul Constanța a fost permanent în controlul ucrainenilor
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
Pariul lui Pancu la Rapid. Vrea să relanseze cariera unui fost internațional care fusese trecut pe „lista neagră”
Capital.ro
Decizie importantă pentru asociațiile de proprietari. Instanța a dat verdictul. Cine nu respectă prevederile legale este sancționat
Playtech.ro
Cât te costă acum să deții o casă în România. Lista completă a taxelor și impozitelor din 2026
Adevarul
Dezvăluiri în cazul Kreiner. Fiica afaceristului ucis susține în instanță că a fost sedată trei luni de iubita tatălui său
wowbiz.ro
Imagini greu de privit de la înmormântarea lui Alexandru Neacșu! Medicul rezident găsit mort la Spitalul Floreasca a fost condus pe ultimul drum: „O mare durere”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Incredibil ce a descoperit o familie din Botoșani în pâinea cumpărată de la magazin. A depus imediat plângere la Protecția Consumatorului
iamsport.ro
Cine e membrul Generației de Aur care le citea versete din Biblie despre Armaghedon și adulter colegilor: ”Bă, dacă are ăsta dreptate?!”
MediaFlux
Cei care stau la bloc primesc bani pentru reparații și întreținere. Asociațiile de proprietari trebuie să facă cererea
stirilekanald.ro
(P) Fibre și bacterii bune: care este diferența și cum le alegi corect pentru tranzitul intestinal  
Cupa Mondială 2026 – program, favorite, noutăți