Ion Ţiriac, singurul român inclus în topul Forbes, locul 1.795 la nivel mondial. Ce avere are

Ion Țiriac este singurul român inclus în ultima ediție a topului miliardarilor realizat de revista americană Forbes, cu o avere de 1,1 miliarde de dolari, ceea ce îl plasează pe locul 1.795 la nivel mondial.
Iulian Tudor
20 mart. 2017, 14:00
Ion Ţiriac, singurul român inclus în topul Forbes, locul 1.795 la nivel mondial. Ce avere are

Pe primul loc la nivel mondial este, în continuare, Bill Gates, fondatorul Microsoft, cu o avere de 86 de miliarde de dolari, urmat de investitorul american Warren Buffett, cu o avere de 75,6 miliarde de dolari. Spaniolul Amancio Ortega, proprietarul grupului Zara, a căzut pe locul al patrulea, cu o avere de 71,3 miliarde de dolari, fiind devansat de fondatorul și directorul grupului Amazon, Jeff Bezos, care are o avere de 72,8 miliarde de dolari.

Pe locul cinci se situează fondatorul rețelei de socializare Facebook, Mark Zuckerberg, care la doar 32 de ani are o avere de 56 miliarde de dolari. De altfel, între primii 20 de miliardari, Mark Zuckerberg, Jeff Bezos și fondatorii Google, Larry Page și Sergey Brin, sunt singurii care au o vârstă mai mică de 60 de ani.

Un număr record de 2.043 de miliardari (în creștere cu 13%) au intrat în cea de a 30-a ediție a clasamentului miliardarilor realizat de Forbes, în timp ce avuția lor netă cumulată a crescut cu 18% până la 7.670 de miliarde de dolari.

În rândul țărilor, SUA au cel mai mare număr de miliardari, 565, urmate de China 319, la care se pot adăuga și 67 de miliardari din Hong Kong, Germania (114) și India (101), scrie Agerpres. 

DailyBusiness
România poate deveni furnizor regional de kerosen pentru Europa
Spynews
Fiica lui Sile Cămătaru, jignită în ultimul hal: “O găsim la vitrină…”. Cum a reacționat
Fanatik.ro
Boala transmisă de căpușe, mult mai periculoasă decât Lyme: „Are o mortalitate destul de mare”. Dr. Virgil Musta avertizează: nu faceți asta după mușcătură, dacă nu vă pricepeți!
Capital.ro
Orașele din România care interzic centralele de apartament. Șef Garda de Mediu: Decizia este la nivelul primăriilor
Playtech.ro
Pensie Pilonul II. Unde verifici câţi bani ai strâns în cont şi la ce fond ai fost repartizat
Adevarul
Propunerea inedită a României către Pfizer, pentru a „șterge” datoria de 600 de milioane de euro
wowbiz.ro
„Nu va mai avea cine să plătească pensiile”. Avertisment dur despre marea pensionare care poate bloca România
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Pensiile nu vor mai putea fi plătite? Avertismentul specialiștilor despre marea pensionare care va afecta sistemul din România
iamsport.ro
Nu Gică Hagi. FRF a negociat inițial cu un alt antrenor pentru postul de selecționer: ”A fost primul pe listă”
MediaFlux
Un copil de doar un an a murit după ce s-a înecat cu unghia falsă a mamei sale. Cum a fost posibil
stirilekanald.ro
Rusia va plăti despăgubiri după ce a doborât un avion de pasageri cu 67 de oameni la bord
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj