ÎPS Teodosie sfidează regulile impuse de autorități. Arhiepiscopul oficiază slujbă la miezul nopții

Arhiepiscopul Tomisului sfidează din nou regulile impuse de autorități pe perioada pandemiei. Înalt Prea Sfințitul Teodosie va oficia, la miezul nopții, slujba de Anul Nou, contrar recomandărilor Patriarhiei Române
Filip Stan
31 dec. 2020, 20:20
ÎPS Teodosie sfidează regulile impuse de autorități. Arhiepiscopul oficiază slujbă la miezul nopții

ÎPS Teodosie sfidează regulile impuse de autorități. Cu toate că Patriarhia Română a recomandat ca slujbele să nu se țină după ora 23:00, Arhiepiscopul nu ține cont de acest lucru. Părintele va oficia slujba de Anul Nou la miezul nopții.

Citește și: Program supermarketuri Revelion 2021. Cum să-ţi planifici cumpărăturile, ca să ai masa plină la trecerea dintre ani

În întreaga țară este valabilă carantina de noapte, prin urmare cetățenii nu au voie să circule între orele 23:00 și 5:00 fără motive bine întemeiate. Mai mult decât, municipiul Constanța se află sub carantină până în seara zilei de 1 ianuarie 2021.

ÎPS Teodosie a anunțat însă prin intermediul unui comunicat că la ora 23:15 va oficia slujba Te Deum, specifică Anului Nou, în catedrala arhiepiscopală Sfinții Apostoli Petru și Pavel din Constanța. Asta, deși Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, Daniel, anunțase că această slujbă va începe mai devreme, imediat după Vecernie, pentru a se respecta restricțiile de circulație aflate în vigoare în timpul stării de alertă.

ÎPS Teodosie sfidează regulile impuse de autorități. Arhiepiscopul Tomisului nu ține însă seama de recomandarea înaltului prelat și nu vrea să organizeze slujba mai devreme, ci aproape de miezul nopții.

Zeci de mii de poliţişti şi jandarmi, mobilizaţi în minivacanţa de Revelion

Peste 24.000 de angajaţi ai Ministerului de Interne vor acţiona zilnic, în perioada minivacanţei de Revelion, pentru a proteja sănătatea şi siguranţa românilor. Efectivele vor interveni pentru ca măsurile de limitarea a răspândirii COVID-19 să fie respectate.

Ministerul de Interne a dispus suplimentarea efectivelor în minivacanţa de Revelion. Anunţul a fost făcut de purtătorul de cuvânt al MAI, Monica Dajbog.

Numărul forţelor MAI mobilizate pentru ultima noapte din an va fi în medie cu 12% mai mare faţă de celelalte zile de minivacanţă. Monica Dajbog a precizat că ministrul de Interne, Lucian Bode, a cerut implicare maximă atât din partea angajaţi aflaţi în misiune în minivacanţa de Revelion.

DailyBusiness
Petrișor Peiu: Criza politică va continua până în 2028 sau până la alegeri anticipate. „Majoritățile nu mai pot fi construite în culise”
Spynews
Scandal la Evaluarea Națională. Ce s-a întâmplat după ce lucrările au fost predate. Dezvăluirile făcute de un profesor
Fanatik.ro
Clubul din România a intrat în insolvență, dar transferă jucători de la Steaua! Exclusiv
Capital.ro
Retragere sau depunere bani la bancomat. Se aplică pentru toți cei care folosesc numerar. Pragul de la care banca anunță Fiscul
Playtech.ro
La ce vârstă se pensionează militarii în România vs cei din statele NATO. Diferențe majore între sistemele de pensii. Cum le sunt calculate pensiile
Adevarul
Miza controlului în Donbas: Rusia își concentrează forțele în jurul unui nod strategic
wowbiz.ro
Afecțiunea de care suferă Cheloo. Rapperul a dezvăluit chiar el ce problemă are
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Cod portocaliu și galben de vijelii și furtuni cu grindină! Județele vizate de avertizarea meteo imediată
iamsport.ro
Viorel Păunescu și Victor Pițurcă ar fi vrut să-l țepuiască pe Gigi Becali: ”Hai să-l ardem pe gâscanul din Pipera!”
MediaFlux
Sânzienele sau Drăgaica 2026. Obiceiuri și tradiții populare care trebuie respectate
stirilekanald.ro
Sorin Grindeanu premier, în locul lui Veștea
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?