Iranul a informat SUA că rebelii sirieni dispun de arme chimice

Şeful unei delegaţi parlamentare iraniene, Allaeddine Boroujerdi, aflat în vizită la Damasc, a susţinut sâmbătă că Iranul "a informat oficial SUA" în 2012 că grupările rebele siriene dispun de arme chimice.
Iulian Tudor
01 sept. 2013, 06:48
Iranul a informat SUA că rebelii sirieni dispun de arme chimice

Anul trecut am informat oficial Statele Unite că, în conformitate cu informaţiile noastre, grupurile teroriste (din Siria n.r.) au în posesie arme chimice, însă din nefericire SUA nu au ţinut cont de acest avertisment„, a declarat Boroujerdi, preşedintele Comisiei de Afaceri Externe a parlamentului, care a sosit sâmbătă la Damasc în fruntea unei delegaţii parlamentare.

SUA au rupt relaţiile diplomatice cu Iranul din 1980, după luarea de ostatici de la Ambasada SUA din Teheran, iar relaţiile dintre cele două ţări au rămas glaciale, mai ales în prezent în contextul problemei nucleare iraniene.

CITEŞTE ŞI Congresul american se va reuni pe 9 septembrie pentru a decide dacă DECLARĂ RĂZBOI SIRIEI

Boroujerdi, care a făcut aceste declaraţii după ce s-a întâlnit cu preşedintele legislativului sirian, are în program şi o întrevedere cu preşedintele acestui stat, Bachar al-Assad.

„În calitate de reprezentanţi al Republicii islamice Iran ne declarăm ostilitatea faţă de orice formă de atac sau de război împotriva Siriei”, a mai adăugat el, precizând şi faptul că Teheranul condamnă folosirea de arme chimice împotriva populaţiei civile de către grupurile teroriste ale rebelilor sirieni.

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Ce este "Sindromul Grinch" și cum se manifestă. Cum au ajuns mulți români să urască Crăciunul
Fanatik.ro
Ei sunt sportivii care participă la Survivor România 2026! Au scris istorie, dar acum vor să depășească și provocările din Republica Dominicană
Capital.ro
Călin Georgescu a primit decizia definitivă privind controlul judiciar. Este și bun de plată. Ce sumă îl obligă Tribunalul București să achite
Playtech.ro
Iluzia optică pentru cei cu un IQ mare. Poţi vedea elefantul în 4 secunde
Adevarul
O fotografie cât o mie de cuvinte, cu Maia Sandu. Detaliul surprins la plecarea din Grecia spre Olanda
wowbiz.ro
Veștile de care românii se temeau! Legea tocmai a fost publicată în Monitorul Oficial. Taxele și impozitele vor exploda începând cu ianuarie 2026
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Un ciclon puternic amenință Europa! Cum se va manifesta fenomenul și ce țări vor fi afectate
iamsport.ro
Fostul fotbalist de la FCSB a câștigat 330.000 de euro la pariuri sportive: ”S-a terminat istoria! De atunci nu am mai jucat”
MediaFlux
Termen limită pentru taxe și impozite locale. Decizie în Guvern
stirilekanald.ro
VIDEO Dezastru pe autostradă! 13 persoane au murit și peste 150 au fost rănite
TRAGEDIE! A MURIT! Florin Piersic: „Dumnezeu sa te aiba in paza”