Irina Begu, calificare spectaculoasă în turul al treilea la Roland Garros 2018

Irina Begu, 40 WTA, s-a calificat, joi, în turul al treilea la Roland Garros 2018, după ce a trecut cu 6-3, 6-4 de Shuai Zhang, 27 WTA. Irinas Begu va juca în faza următoare cu Caroline Garcia, care a învins-o, tot joi, pe Shuai Peng, 6-4, 3-6, 6-3.

31 mai 2018, 18:36

Scorul final a fost 6-3, 6-4, dupa un meci mult mai echilibrat decat pare prin prisma scorului. A fost o confruntare mereu pe muchie de cutit, in care Irina a avut nervii mai tari si mai multa inspiratie. Ultimul game al primului set a fost un adevarat thriller. A durat mai bine de 15 minute, dar Irina a fructificat a sasea minge de set si s-a impus cu 6-3.

In setul secund, chinezoaica a inceput mai bine, a condus cu 3-1, dar Irina a reusit sa revina si sa obtina calificarea in turul trei.

SIMONA HALEP – TAYLOR TOWNSEND 6-3, 6-1 în turul doi la Roland Garros 2018. Urmează Andrea Petkovic

Pentru Irina Begu urmeaza acum un meci dificil cu Caroline Garcia, ocupanta locului 7 in clasamentul WTA. Partida va avea loc sambata, la o ora ce nu a fost stabilita deocamdata.

Dupa calificarea in turul trei, Irina Begu si-a asigurat un cec in valoare de 130.000 de euro.