Irina Begu, încă o înfrângere „marcă înregistrată”. A condus cu 5-2, a ratat trei mingi de set şi a fost eliminată de la Roma

Irina Begu, locul 113, venită din calificări, a fost învinsă, marţi, cu scorul de 6-2, 7-6 (5), de rusoaica Daria Kasatkina, locul 21 WTA, în primul tur al turneului de categorie Premier 5 de la Roma.

14 mai 2019, 12:05

Irina Begu s-a înclinat după un meci care durat o oră şi 35 minute şi după ce a ratat trei mingi de set, una la scorul de 5-2, iar celelalte la scorul de 5-3, în setul al doilea.

Nu este prima „ispravă” de acest fel a Irinei Begu. Nu mai departe de Miami, anul acesta, în meciul cu Bianca Andreescu ea a condus cu 6-4, 5-1, a avut două mingi de meci, dar a pierdut partida.

Pentru participarea la competiţia de la Foro Italico, Irina Begu va primi un premiu de 7.879 de euro şi 31 de puncte WTA.

În alte meciuri de marţi, de la Roma, Arina Sabalenka din Belarus, locul 10 WTA şi cap de serie numărul 9, a fost învinsă, marţi, cu scorul de 6-1. 6-4, de jucătoarea franceză Alize Cornet, locul 53 WTA, venită din calificări, în primul tur al turneului de la Roma.

Tot marţi, Caroline Wozniacki, locul 12 WTA şi cap de serie numărul 11, a abandonat meciul fi prima manşă cu americanca Danielle Collins, locul 30 WTA, la scorul de 6-7 (5), după o oră de joc.