IRINA BEGU-LESIA TSURENKO 7-5, 6-7, 7-5 în turul II la WIMBLEDON 2015

IRINA BEGU - LESIA TSURENKO 7-5, 6-7, 7-5. Irina Begu s-a calificat, miercuri, în turul III la Wimbledon 2015, după ce a trecut în trei seturi, scor 7-5, 6-7, 7-5, de Lesia Tsurenko.

01 iul. 2015, 09:21

IRINA BEGU – LESIA TSURENKO 7-5, 6-7, 7-5. Irina Begu a avut prima minge de meci în setul al doilea, la 7-5, 5-4, dar a rarat-o şi a căzut psihic după ce s-a certat şi cu arbitra de scaun. Lesia Tsurenko s-a impus la tie-break şi a condus apoi cu 4-3 în setul decisiv, cu avantaj de un break. Irina Begu a revenit spectaculos şi s-a impus după ce a fructificat a treia minge de meci, pe serviciul adversarei.

Irina Begu va juca în turul III cu Maria Sharapova, nr. 2 WTA.

IRINA BEGU – LESIA TSURENKO 7-5, 6-7, 7-5. Irina Begu şi Lesia Tsurenko s-au mai întâlnit de două ori până acum în circuitul profesionist, în ambele situaţii victoria revenind ucrainencei. Aceasta a câştigat cu 6-3, 6-3 în 2011, în calificări la Acapulco, şi cu 3-6, 6-1, 7-6 anul trecut, în optimi la Taşkent. Lesia Tsurenko are 26 de ani şi se află pe locul 68 în clasamentul WTA.

IRINA BEGU – LESIA TSURENKO 7-5, 6-7, 7-5. În turul anterior, Irina Begu a învins-o cu 7-6, 6-1 pe Daria Gavrilova, iar Lesia Tsurenko a trecut cu 6-3, 6-3 de americanca Nicole Gibbs. De remarcat că nici Irina Begu şi nici Tsurenko nu au trecut niciodată de turul doi la Wimbledon.