Irina Begu, singura româncă ajunsă în turul II la un turneu de tenis. A câştigat fără să piardă vreun game

Irina-Camelia Begu, locul 33 mondial şi cap de serie numărul 10, s-a calificat în turul doi la turneul de la Charleston (SUA), dotat cu premii în valoare totală de 776.000 de dolari.

05 apr. 2017, 05:46

Irina Begu a trecut în turul doi de sportiva Cagla Buyukakcay, locul 108 mondial, scor 6-0, 6-0, după 64 de minute de joc. În turul doi, Begu va juca împotriva sportivei slovace Kristina Kucova, locul 81 mondial.

Pentru accederea în turul doi, Begu va primi 4.738 de euro şi 30 de puncte WTA. Ea mai are nevoie însă de două victorii la Charleston, pentru a-şi păstra locul 33, pe care se află în prezent, în clasamentul WTA.

Irina Begu este singura româncă ajunsă în turul doi la un turneu de tenis săptămâna aceasta, în condiţiile în care Simona Halep, Sorana Cârstea şi Monica Niculescu nu joacă nici la Charleston şi Monterrey. Patricia Ţig a pierdut în primul tur la Monterrey, iar Ana Bogdan în calificări la Charleston.