IRINA BEGU, eliminată de Victoria Azarenka în trei seturi, în optimi, la Roma

IRINA BEGU a pierdut cu 4-6, 7-5, 1-6, disputa cu VICTORIA AZARENKA, din optimile de finală ale turneului de la Roma. A fost a cincea partidă consecutivă pierdută de compatrioata noastră în faţa puternicei jucătoare din Belarus, fostă număr 1 mondial.

14 mai 2015, 19:50

IRINA BEGU-VICTORIA AZARENKA 4-6, 7-5, 1-6. Meciul a durat două ore şi 17 minute, încheindu-se la ora 01.30, ora României. Irina a salvat două mingi de meci, însă nu a mai putut face nimic la cea de-a treia, după o venire la fileu a jucătoarei din Belarus. Chiar şi aşa, rămne performanţa de a-i fi smuls un set uneia dintre cele mai puternice jucătoare din lume, Azarenka dând semne că revine la forma care a consacrat-o, după o lungă absenţă de pe terenurile de tenis, cauzată de o accidentare.

Vineri, Azarenka va juca în sferturi cu Maria Şarapova, dar pentru români meciul zilei este cel dintre Alexandra Dulgheru şi Simona Halep, programat de la ora 13.00.

Irina Begu şi Victoria Azarenka s-au mai întâlnit de patru ori până acum, de fiecare dată câştigând jucătoarea din Belarus.