Irina Begu, victorie uriaşă la Sankt Petersburg. A spulberat-o pe Petra Kvitova şi s-a calificat în „sferturi”

Irina Begu, 56 WTA, a învins-o, joi, pe Petra Kvitova, Cehia, 23 WTA, scor 6-4, 6-0, şi s-a calificat în sferturile de finală ale turneului de categorie WTA 500 de la Sankt Petersburg. În schimb, Jaqueline Cristian a fost eliminată după ce a fost învinsă de jucătoarea din Belarus Aliaksandra Sasnovich.

10 feb. 2022, 15:51
Irina Begu, victorie uriaşă la Sankt Petersburg

Irina Begu, victorie uriaşă la Sankt Petersburg.Românca s-a impus cu scorul de 6-4, 6-0, după o oră şi 10 minute de joc! În sferturile de finală, Irina Begu o va întâlni pe Tereza Martincova, Cehia, 42 WTA. În precedenta întâlnire, singura din circuitul feminin de până acum, Martincova a învins-o pe Begu, în 2019, pe hard, la Taşkent: 6-7, 6-4, 6-4.

Irina Begu face un turneu de vis la Sankt Petersburg! Tocmai a învins o adversară de top şi, având în vedere jocul prestat, porneşte cu prima şansă şi înaintea duelului din „sferturi”. Irina Begu a reușit una dintre cele mai importante victorii ale carierei, în fața Petrei Kvitova, dublă campioană de Grand Slam. Românca a început meciul cu emoții, dar a revenit spectaculos, s-a desprins la 2-0 și a forțat-o constant pe Petra  Kvitova să greșească! După un prim set echilibrat, încheiat 6-4, în 44 de minute, a urmat un set doi perfect, poate cel mai bun reușit în ultimii ani. Irina Begu nu a greșit nimic și nu a cedat niciun game, scor 6-0!

Simona Halep a dezvăluit de ce şi-a concediat antrenorii. Care este legătura cu Toni Iuruc

Pentru accederea în sferturile de finală, Irina Begu va primi 18.500 de dolari şi 100 de puncte WTA.

În a doua partidă a zilei, Jaqueline Cristian nu a reuşit să trecă de Aliaksandra Sasnovich. Jucătoarea din Belarus s-a impus în două seturi, 6-2, 6-3.