Profesorul de la Colegiul Iulia Haşdeu care îşi obliga elevii să-i cumpere cartea, suspendat de la catedră

Consiliul de Administraţie al Colegiului Naţional "Iulia Haşdeu" din Capitală a hotărât, luni, suspendarea contractului de muncă al profesorului de istorie Nicolae Cristea. Dascălul a fost acuzat că-şi obliga elevii să cumpere un atlas istoric semnat de el. Cei care se opuneau erau jigniţi de către dascăl, scoşi afară din clasă sau ameninţati cu corijenţa. În acest caz a fost deschisă o anchetă la Parchetul de pe lângă Judecătoria Sectorului 2.
Iulian Tudor
05 ian. 2015, 18:49
Profesorul de la Colegiul Iulia Haşdeu care îşi obliga elevii să-i cumpere cartea, suspendat de la catedră

Consiliul de Administraţie al Colegiului „Iulia Haşdeu” din Bucureşti a depus şi o sesizare la Parchetul de pe lângă Judecătoria sectorului 2 în legătură cu acest caz. În urma acestei sesizări, s-a dispus suspendarea contractului de muncă al profesorului începând de marţi, 6 ianuarie, pe toată perioada desfăşurării cercetărilor.

Şi Inspectoratul Şcolar al Municipiului Bucureşti a sesizat Parchetul de pe lângă Judecătoria Sectorului 2 în legătură cu profesorul de istorie.

„În urma apariţiei în presă a unor materiale referitoare la posibila implicare a unui profesor de la Colegiul Naţional ‘Iulia Haşdeu’ într-un conflict privind obligarea elevilor în a achiziţiona cărţi, Inspectoratul Şcolar al Municipiului Bucureşti (ISMB) a constituit o echipă de control care s-a deplasat la unitatea de învăţământ, în data de 15 decembrie”, anunţa ISMB pe 16 decembrie.

Elevii de la Colegiul Haşdeu au declarat că profesorul îi obliga să cumpere un altas de istorie care costă 25 de lei, cartea profesorului, „Imaginea publică a monarhiei în România”, care costă 50 de lei şi o revistă lunară pentru care plăteau 9 lei, potrivit tvr.ro.

ÎNREGISTRARE: Domnişoara care se ocupă de strânsul obiectelor…de reviste, plus carte. Vino pe partea cealaltă, te rog, ca să-mi spui cum stăm, să văd cui rup capul! Cred că am să rup capul la mulţi…

Consecinţele pentru elevii care nu cumpără cărţile par să le afecteze şi situaţia şcolară.

ÎNREGISTRARE: Dacă nu vă rezolvaţi problemele, nu e nicio problemă, rămâneţi cu situaţia neîncheiată la istorie!…Eu vin la ore şI fac ore. Intru la ore şI dacă Nu v-aţi rezolvat aceste probleme, ieşiţi voi!

Opţiunea de a nu cumpăra cărţile este exclusă din start.

ÎNREGISTRARE:

– Nu vă supăraţi, pot să fac jumătate-jumătate cu colega mea de bancă cartea?

– Nu!

– Păi de ce?

– Păi poate nu-mi permit să dau 50 de lei pe cartea respectivă!

– O să-ţi permiţi!

– Domnişoară, nu facem o discuţie pe tema asta aici. În particular pot să discut cu tine, în faţa clasei ai aceleaşi drepturi şi aceleaşi obligaţii …

– Păi da, dar…

– Ieşi afară, te rog frumos, ieşi afară! Şi ne vedem la cancelarie!

Profesorul de istorie Niculae Cristea a declarat că în afara atlasului care înlocuia manualul de istorie nu le-a cerut nimic elevilor. Mai mult, dascălul susţine că înregistrarea este scoasă din context.

DailyBusiness
Pescobar umblă cu caracatița vopsită prin Londra. Britanicii s-au arătat dezgustați de preparatele afaceristului: „Prima mușcătură a fost îngrozitoare. Are un gust oribil”
Spynews
Tinerii care i-ar fi furnizat droguri lui Rareș Ion au fost trimiși în judecată. Maru și Pika se află în continuare în arest preventiv
Bzi.ro
Elena Gheorghe a făcut senzație în costum de baie, la 39 de ani! Câte operații estetice are cântăreața – GALERIE FOTO
Fanatik.ro
Horoscop zilnic pentru luni, 23 iunie. Scorpionul are probleme la muncă
Capital.ro
Regulă pentru toți cei care au gard la curte. Proprietarii trebuie să anunțe vecinii. Ai nevoie de autorizație
Playtech.ro
Noaptea în care se pune busuioc sub pernă. Ce semnifică visele din ajunul Sânzienelor
DailyBusiness
E LEGE! Ce trebuie să facă șoferii rămași fără plăcuțe de înmatriculare. Amenzi uriașe pentru cei care nu respectă obligația
Adevarul
Vaccinul anti-COVID, cal troian devenit scut. Verdictul final despre serul care a speriat lumea
wowbiz.ro
Ți se face pielea de găină! Mama Teodorei Marcu, distrusă de durere la aproape 3 săptămâni de când și-a pierdut fiica. Ipostaza sfâșietoare în care a fost surprinsă femeia
Spynews
Cum își răsfață Alex Bodi iubita, la Monaco! Afaceristul și Anca au atras din nou toate privirile / VIDEO
Spynews
Monica Tatoiu, jefuită în vacanță. Era în locuință când hoții au intrat peste ea. Femeia de afaceri a apelat la autorități
Evz.ro
Vacanțele în România devin un lux. Cât va costa un pachet de cinci nopți
Ego.ro
Ion Iliescu NU a purtat niciodată verighetă! Secretele căsniciei cu Nina Iliescu FOTO
Prosport.ro
FOTO. Serena Williams, apariție îndrăzneață, în lenjerie intimă: „Crioterapie”
kanald.ro
Cel puțin opt persoane au murit după prăbușirea unui balon cu aer cald în Brazilia: „Suntem cu toții șocați”
Cancan.ro
Un artist internațional a anulat concertul în România din cauza războiului dintre Iran și Israel 😲
Playsport.ro
Un bărbat s-a îndrăgostit de ChatGPT și i-a cerut să se căsătorească cu el. Iubita reală încă încearcă să...
Capital.ro
Marea actriță a plecat dintre noi. A murit o legendă: Ne va fi dor de tine!
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Gimnasta cu aur pentru România la Jocurile Olimpice, luptă dură cu depresia: „Am ajuns aproape în comă”
stirilekanald.ro
"Ori va fi pace, ori va fi o tragedie" - Statele Unite au atacat Iranul. Primele declarații ale lui Trump: "Felicitări marilor noștri războinici americani" - Iranienii ripostează: "Acum e rândul nostru"
Ilie Bolojan este noul prim-ministru al României. Președintele Nicușor Dan a făcut anunțul în urmă cu puțin timp
MediaFlux
Se dau mai puțini bani la pensie! Vizați sunt mai ales românii născuți între anii 1967 și 1980
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Accident mortal la pescuit. Internaționalul Florentin Petre a scăpat dintr-o situație similară