Israelul, bănuit de SUA că ar fi folosit un sistem de interceptare de comunicaţii

Israelul ar fi folosit un sistem de interceptare de comunicaţii portabil în zona care înconjoară Casa Albă din Washington, potrivit informaţiilor publicate joi de site-ul Politico şi infirmate categoric de statul israelian.
Filip Stan
12 sept. 2019, 17:26
Israelul, bănuit de SUA că ar fi folosit un sistem de interceptare de comunicaţii

Potrivit Politico, responsabili americani cred că israelienii sunt cei care ar fi instalat sisteme de interceptare a apelurilor şi SMS-urilor în centrul capitalei americane în 2017.

Mai mulţi foşti responsabili cu securitatea naţională a SUA au declarat pentru Politico că analizele efectuate de FBI şi mai multe agenţii de informaţii leagă scanerele descoperite de agenţi israelieni.

„Aceste aparate trebuiau, cu siguranţă, să-l spioneze pe preşedintele Donald Trump” precum şi pe consilierii săi, a explicat unul dintre aceşti responsabili, sub acoperirea anonimatului, potrivit  Agerpres.

Potrivit Politico, nu se ştie dacă israelienii au reuşit să-şi îndeplinească scopurile.

Unul dintre principalii aliaţi ai SUA, legătură care pare să se fi amplificat în timpul preşedinţiei Trump, Israel a dezminţit cu fermitate aceste acuzaţii, potrivit Agerpres.

„Israelul nu desfăşoară nicio misiune de spionaj în SUA”, a declarat ministrul de externe Israel Katz.

„SUA şi Israel împărtăşesc între ele enorm de multe informaţii şi lucrează împreună pentru a preveni orice ameninţare şi a întări securitatea acestor două ţări”, a adăugat ministrul israelian.

Dispozitivul aşa-numit „IMSI-catcher”, care permite interceptări într-o zonă limitată, este utilizat în special de poliţie, potrivit Agerpres.

În urmă cu doi ani, mai multe aparate au fost descoperite la Washington de ministerul american al Securităţii interne „în apropierea unor locuri sensibile precum Casa Albă”, a explicat guvernul în mai 2018. Persoanele care le-au instalat nu au fost niciodată identificate, precizează AFP.

DailyBusiness
Democrații cer demiterea lui Trump invocând pentru prima dată Secțiunea 4 a celui de-al 25-lea amendament
Spynews
Cosmin Zuleam, criminalul lui Adrian Kreiner, este adus azi în România din Inonezia. A fost condamnat la 30 de ani de închisoare
Fanatik.ro
Alexi Pitu, la Dinamo? Omul care face transferurile în Ștefan cel Mare a răspuns clar: „Am vorbit cu cineva de la Vejle”
Capital.ro
Reguli la bloc în România. Proprietarii pot face contestație la întreținere. Președintele asociației are termen 10 zile
Playtech.ro
Amestecul simplu care face fierul de călcat să arate ca nou. Aşa nu va mai avea calcar
Adevarul
O brutărie din Moscova este în pragul falimentului după ce Putin i-a făcut reclamă. Ce il nemulțumește pe patronul afacerii
wowbiz.ro
Cătălin Crișan a ajuns de nerecunoscut, la doi ani după problemele de sănătate! Imaginile care i-au șocat pe fanii artistului: „Eu nu cred că e…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Fanii Real Madrid și FC Barcelona sunt îndoliați! Celebrul fotbalist s-a stins din viață la vârsta de 91 de ani: „Unul dintre jucătorii legendari ai clubului”
iamsport.ro
Fostul fotbalist de la Dinamo, propunere să intre în PSD: ”Și el a fost sportiv, m-a întrebat dacă vreau”
MediaFlux
Reducere drastică. Guvernul vrea să taie 85% din pensiile celor care rămân să lucreze la stat
stirilekanald.ro
VIDEO El este tânărul care se zbate între viață și moarte după ce mașina i-a fost spulberată de tren, în Chiajna. Ghițan are doar 30 de ani și este tatăl a doi copii
Fotbal de Crăciun în Premier League: City poate urca pe 1 după etapa de Boxing Day