Israelul şi Turcia au ajuns la un acord preliminar privind normalizarea relaţiilor bilaterale

Turcia şi Israelul au intrat pe calea normalizării relaţiilor bilaterale, ajungând la un acord în acest sens, după o perioadă de cinci ani de la un incident în care zece turci au murit în timp ce încercau să ajungă ilegal în Fâşia Gaza, pe teritoriul palestinian.
Filip Stan
18 dec. 2015, 08:19
Israelul şi Turcia au ajuns la un acord preliminar privind normalizarea relaţiilor bilaterale

Mai multe oficialităţi israeliene şi turce au negociat în secret, în Elveţia, acordul preliminar la care s-a ajuns în prezent şi care va permite reluarea relaţiilor diplomatice bilaterale. 

Astfel, potrivit acordului, Israelul şi Turcia ar urma să reia relaţiile diplomatice în regim normal, iar Israelul a fost de acord să ofere compensaţii pentru uciderea a zece cetăţeni turci de către militarii israelieni, în incidentul din 2010.

În incidentul amintit, o navă cu activişti propalestinieni încercase să pătrundă ilegal în Fâşia Gaza, încălcând blocada israeliană.

Deocamdată, valoarea compensaţiilor nu a fost stabilită. Guvernul de la Tel Aviv oferise anterior peste 20 de milioane de dolari despăgubiri Ankarei.

DailyBusiness
După întâlnirea SUA-Ucraina din Florida, atenția se îndreaptă asupra lui Putin
Spynews
Zonele din România în care zăpada a ajuns la doi metri. Există risc de avalanșă
Fanatik.ro
Un bărbat arestat în dosarul lui Horațiu Potra și Călin Georgescu a amenințat o femeie cu moartea. Aceasta a solicitat ordin de protecție
Capital.ro
Lege pentru proprietarii de apartament. Confuzia legată de asociațiile de proprietari de la bloc: Mulți s-au trezit speriați
Playtech.ro
Cum şi când se resetează termostatul de la centrala termică: sfaturi pentru a funcţiona în parametri
Adevarul
Scandal sentimental: un bărbat şi-a găsit maşina „ornată” cu făină, lapte şi ouă de Ziua Națională. Ce scria în bileţelul lăsat pe parbriz
wowbiz.ro
Andreea Bălan a dat vestea bombă! Este știrea momentului în showbiz. Ea și Victor Cornea sunt în culmea fericirii
Economica.net
Cât va creşte euro, ce se va întâmpla cu preţurile, în decembrie şi în 2026
kanald.ro
Sofia și-a prevestit sfârșitul cu câteva ore înainte de a fi spulberată de un camion: „Sper să nu fac...”
iamsport.ro
Anca Alexandrescu, pe cale să-i strice pronosticul lui Radu Banciu
MediaFlux
Ce se întâmplă cu creșterea pensiilor de la 1 ianuarie 2026. Anunțul ministrului Muncii pentru toți pensionarii
stirilekanald.ro
Anunțul momentului pentru români!
substantial.ro
AS Monaco – PSG, AC Milan – Lazio, Chelsea – Arsenal: prezentare și cote la pariuri