Istoricul negativ de la Biroul de Credit va putea fi şters. Ce trebuie să faci ca să dispari din evidenţa băncii

Începând cu data de 25 mai, apar câteva noutăți semnificative în materie de protecție a datelor cu caracter personal. Odată cu implementarea Regulamentului general privind protecţia datelor cu caracter personal (GDPR), accesarea unui credit de consum devine online pe site-ul Biroului de Credit. Biroul devine obligat să permită clienţilor să îşi şteargă printr-o aplicaţie electronică accesul la datele personale, "pe un motiv întemeiat", s-au limitat oficialii instituţiei să informeze.
Alina Costache
08 mai 2018, 08:30
Istoricul negativ de la Biroul de Credit va putea fi şters. Ce trebuie să faci ca să dispari din evidenţa băncii

Cel mai mare impact al Regulamentului general privind protecţia datelor este asupra operatorilor a căror activitate principală este prelucrarea datelor și/sau prelucrarea unor date sensibile. Printre acestea se numără şi Biroul de Credit. Potrivit declaraţiei directorului general al Biroului de Credit, Şerban Epure, „Regulamentul introduce necesitatea unui nivel ridicat de transparenţă şi de protecţie a drepturilor persoanelor vizate. În consecinţă, şi Sistemul Biroului de Credit se va adapta acestor cerinţe, inclusiv printr-o informare riguroasă a persoanelor vizate în ceea ce priveşte drepturile acestora şi modalitatea de exercitare”.

El precizează că Biroul de Credit a dezvoltat o aplicaţie de exercitare a drepturilor persoanelor vizate (dreptul de acces, de ştergere, de rectificare, de opoziţie sau de restricţionare a prelucrării), care „va transmite solicitările pentru dreptul de acces către Biroul de Credit sau pentru celelalte drepturi, către participantul care a înregistrat informaţiile în cauză, care trebuie să decidă dacă solicitarea este justificată şi să comunice persoanei vizate decizia sa”.

Cu toate acestea, când accesezi aplicaţia despre care vorbeşte directorul general al Biroului de Credit trebuie să ai motive şi dovezi temeinice că solicitările tale de păstrare a intimităţii personale sunt justificate. „Ai nevoie de un motiv foarte temeinic pentru a solicita ştergerea datelor de la Biroul de Credit şi totul se va face pe bază de consimţământ”, spune Şerban Epure, fără să dea detalii suplimentare.

În plus, sistemul online de raportare a celor care accesează credite va permite o serie de modificări şi la Biroul de Credit, modificări ce vor permite celorlalte bănci să constate dacă unul din clienţii care urmează să acceseze un împrumut de la ei a mai făcut una sau două trageri în aceeaşi zi de la alte bănci. Într-adevăr, acest sistem va permite restrângerea acestei practici de supraîndatorare a unui client la mai multe bănci, el având aceleaşi venituri. Şerban Epure spune că va avea loc această restrângere dar şi că, „această facilitate este oferită de Biroul de Credit. În cazul transmiterii de către un Participant a informaţiei referitoare la acordarea creditului, informaţia va fi accesibilă în câteva secunde celorlalti Participanţi”.

Citeşte mai mult pe ECONOMICA.NET

DailyBusiness
Isărescu avertizează: Tensiunile din Orientul Mijlociu cresc riscurile pentru economia României
Spynews
Probleme în Misiunea Artemis II! Ce s-a întâmplat la câteva ore după ce a decolat spre Lună
Fanatik.ro
Tragedie italiană completă! Care e cuțitul răsucit în rana cvadruplei campioane mondiale, care vede al treilea Mondial consecutiv la televizor
Capital.ro
Călin Georgescu, în culmea fericirii. Fostul lider a împărtășit bucuria cu toți admiratorii: Am trăit astăzi o mângâiere pe care Dumnezeu ne-a dăruit-o
Playtech.ro
Acceptarea tacită a moștenirii. Ce înseamnă şi care este termenul impus de lege
Adevarul
„Indiana Jones al lumii artei”, omul-cheie în recuperarea Coifului de la Coțofenești: „Nu o fac pentru bani. Este o parte din sufletul României”
wowbiz.ro
Codruța Filip, dezvăluiri șocante despre divorț: „Tot ce am trăit în anii ăștia nu a fost real”. Reacția lui Valentin Sanfira: „Nu tac pentru că nu am ce spune…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
BREAKING NEWS Mircea Lucescu a făcut infarct. Anunțul făcut de Spitalul Universitar despre starea de sănătate a selecționerului
iamsport.ro
Banciu cere desființarea unei echipe din SuperLiga: ”O chestiune de prioritate națională, ai dovada clară!”
MediaFlux
Persoana secretă din spatele lui Donald Trump. I-a șocat pe toți când l-a comparat pe președintele SUA cu Iisus Hristos VIDEO
stirilekanald.ro
NEWS ALERT: Farmaciștii...Vezi mai mult
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj