ITALIA: Fetiţă româncă, în PRAGUL MORŢII după ce medicii i-au GREŞIT diagnosticul

Situaţie cumplită pentru doi tineri părinţi români din Italia. Fetiţa lor, de doar câteva săptămâni, este la un pas de moarte din cauza unui diagnostic greşit pus de medicii italieni. Din păcate, şansele de supravieţuire ale copilului sunt minime.
Filip Stan
23 feb. 2015, 13:27
ITALIA: Fetiţă româncă, în PRAGUL MORŢII după ce medicii i-au GREŞIT diagnosticul

Pentru Marina şi Constantin, un cuplu de români din Italia, coşmarul a început pe 16 februarie. Femeia a chemat salvarea si s-a dus cu micuţa de o lună şi jumătate la spitalul Maggiore din Bologna. Copila plângea, avea febra şi vomita, potrivit România TV.

„S-au uitat la ea doar, i-au luat temperatura, avea 37.6 pentru că îi scăzuse. Şi au spus că e o răceală. Şi de fapt, era meningită. Era meningită. Eu am înţeles, pentru că fetiţa plângea de durere”, povesteşte Marina, mam fetiţei care se zbate între viaţă şi moarte.

Medicii de la Urgenţă i-au spus că febra e de la o infecţie gastrointestinală sau respiratorie şi au trimis-o acasă.

Dar copilul se simţea tot mai rău, iar febra a ajuns la 40. Marina a luat un taxi şi şi-a dus fetiţa la alt spital. Micuţa a fost internată pe loc, cu diagnosticul de meningită infecţioasă. În câteva ore a intrat în comă. A trecut o săptămână de când a fost spitalizată, iar medicii spun că fetiţa are activitate cerebrală minimă, iar inima şi plămânii funcţionează cu ajutorul aparatelor.

Fetiţa este internată la secţia de pediatrie a Spitalului Sant Orsola. Starea ei este stabilă, dar foarte gravă, iar medicii nu au vrut să dea speranţe părinţilor, potrivit România TV.

Acesta este al doilea caz de meningită, în doar câteva zile, la Bologna. În urmă cu aproape 10 zile, o fetiţă de 9 luni a murit din cauza aceleiaşi boli, nediagnosticată la timp.

DailyBusiness
Macron: Dialogul cu Putin ar trebui să aibă loc fără „prea mulți interlocutori, să fie un mandat clar”
Spynews
Ultimele cuvinte ale lui Cătălin Măruță în calitate de prezentator al emisiunii! De abia a putut să vorbească de lacrimi
Fanatik.ro
România, vizată de amenințări nucleare în presa de la Moscova. De ce apare Bucureștiul în discursul agresiv al Rusiei
Capital.ro
Fără scutire de la RAR. Toate vehiculele sunt obligate să facă ITP. Legea nu s-a aplicat corect până acum
Playtech.ro
Cum poţi rămâne fără venitul minim de incluziune în 2026: Detaliul care te lasă fără banii de la stat
Adevarul
Degeaba spargem monopolul CNAS dacă sacul e gol. Expert: „Banii nu ajung pentru că nici nu au cum să ajungă”
wowbiz.ro
Cine sunt victimele accidentului cumplit din Caraș-Severin. Un tată și cei doi copii ai săi au murit în impactul devastator
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Radu, fost președinte al PRM Constanța, s-a stins din viață la 73 de ani. Decizia uimitoare luată de familie
iamsport.ro
”El e singurul patron din România de care mi-a fost frică". Amenințat că va fi ”dus în pădure și bătut” după un gol încasat
MediaFlux
Presa din Rusia vorbește de Moartea României! Experții rușii iau în discuție un posibil atac nuclear: Distrugerea Bucureştiului...
stirilekanald.ro
Moartea a făcut prăpăd în Caraș-Severin. Trei persoane au murit după ce un TIR și un microbuz s-au ciocnit violent
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj