Italia va găzdui în ianuarie o reuniune a coaliţiei internaţionale împotriva Statului Islamic

Italia va găzdui o reuniune ministerială a coaliției internaționale împotriva grupării teroriste Statul Islamic (SI) luna viitoare la Roma, a declarat ministrul de externe Paolo Gentiloni, relatează DPA.
Iulian Tudor
07 dec. 2015, 14:57
Italia va găzdui în ianuarie o reuniune a coaliţiei internaţionale împotriva Statului Islamic

Gentiloni a făcut anunțul în cadrul unei conferințe de presă cu emisarul ONU în Siria, diplomatul Staffan de Mistura.

Pentru moment nu a fost stabilită nicio dată exactă pentru organizarea acestei reuniuni, care ar urma să aibă loc în a doua jumătate a lunii ianuarie, a afirmat un purtător de cuvânt al ministrului Paolo Gentiloni.

O coaliție internațională condusă de Statele Unite bombardează pozițiile grupării jihadiste Statul Islamic din Siria începând din septembrie anul trecut.

Cel puţin 32 de combatanţi din gruparea Statul Islamic, ucişi în nordul Siriei

Franța, care participă la această coaliție, și-a intensificat atacurile aeriene după atentatele de la Paris din 13 noiembrie, soldate cu 130 de morți și peste 350 de răniți și revendicate de Statul Islamic.

Marea Britanie a efectuat miercuri primele sale lovituri aeriene în Siria, iar Germania a aprobat vineri un plan pentru a se alătura coaliției internaționale din Siria contra grupării jihadiste.

Gruparea Statul Islamic controlează suprafețe întinse din Irak și Siria și și-a stabilit orașul Raqa drept capitala sa de facto. Raqa a devenit ținta atacurilor atât ale coaliției internaționale conduse de SUA, cât și ale aviației siriene și ale Rusiei. Aceasta din urmă a lansat o campanie aeriană în Siria pe 30 septembrie acest an.

DailyBusiness
RO-Wine: Vinuri din 15 țări și trei zile în care Bucureștiul devine, din nou, capitala vinului internațional
Spynews
Iubita lui Andrei Ștefănescu a împlinit 37 de ani! Ștefania Ducă a sărbătorit alături de prezentator și de fiul acestuia
Fanatik.ro
Neluțu Varga, prima reacție după plecarea lui Daniel Pancu de la CFR Cluj. „Nu e nicio pierdere. Om fără caracter!”. Cine vine în locul lui. Exclusiv
Capital.ro
Ora de vară permanentă după 2026. Se cere decizie de renunțare la schimbarea orei. Care sunt beneficiile
Playtech.ro
Pensionarii români care trăiesc în străinătate pot pierde asigurarea medicală din România. Ce trebuie să facă în termen de 15 zile
Adevarul
SURSE Leafa lui Nicușor Dan crește cu peste 1.000 de euro. Cât vor încasa premierul, miniștrii și parlamentarii
wowbiz.ro
Rezultatele autopsiei lui Robert, elevul de clasa a VIII-a din Bacău, care a murit în curtea școlii. Ce spune mama băiatului
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Mama lui Robert, adolescentul care s-a stins din viață în curtea școlii, susține că fiul ei putea fi salvat. Femeia neagă că băiatul ar fi avut probleme de sănătate: ,,Copilul mai avea puls”
iamsport.ro
Radu Banciu a spus unde ar fi jucat Cristiano Ronaldo dacă se năștea în România: ”Răspunsul e simplu”
MediaFlux
Horoscop 23 mai. Zodiile care trebuie să nu ia deloc decizii sâmbătă. Urmează o zi cu ghinion
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi