Ivan:Cred că în spatele atitudinii lui Băsescu privind Legea certificatelor verzi se ascund interese economice

Purtătorul de cuvânt al PSD, europarlamentarul Cătălin Ivan, consideră că în spatele atitudinii președintelui Băsescu privind Legea certificatelor verzi se ascund interese de natură economică.
Filip Stan
12 mart. 2014, 21:21
Ivan:Cred că în spatele atitudinii lui Băsescu privind Legea certificatelor verzi se ascund interese economice

„Ponta vorbește despre consecințele despre nepromulgarea legii. Unul vorbește despre viitor, iar celălalt despre ordonanța care a produs efecte. Încercăm sa îi înțelegem raționamentul lui Băsescu. Nu știu de ce Băsescu nu promulgă legea de care România are nevoie. Nu bănuiesc că Băsescu vrea să facă rău tuturor românilor, ci cred că în spate se ascund anumite interese de natură economică”, a afirmat Cătălin Ivan, potrivit Agerpres.

Bănicioiu: Preşedintele a avut ocazia să promulgea legea de aprobare a OUG privind certificatele verzi

Președintele Traian Băsescu a declarat miercuri că OUG 57/2013 este în vigoare, susținând că premierul Victor Ponta fie minte, fie este incompetent.

„Legea 220/2008 dădea un număr de certificate (…), pe bună dreptate Guvernul a considerat că primele acordate, numărul de certificate acordate este mare, mai ales pentru perioada actuală și a emis această OUG 57/2013, care este în vigoare. Ceea ce spune premierul ori este minciună, ori este incompetență, ori amândouă la un loc. (…) Președintele nu poate bloca aplicarea unei OUG, ci numai Avocatul Poporului”, a afirmat Băsescu, la Palatul Cotroceni.

Șeful statului a punctat că ordonanța de urgență este în vigoare așa cum a fost emisă de premierul Victor Ponta.

DailyBusiness
La București începe Forumul NATO al Industriei de Apărare. Secretarul general al NATO, Mark Rutte, vine special în România
Spynews
Fiica Alinei Pușcaș va fi operată astăzi. Motivul pentru care Melissa va fi supusă intervenției. Fetița ei va fi anesteziată general
Fanatik.ro
Dărâmat de moartea „rivalului” Emeric Ienei, Mircea Lucescu a tras un semnal de alarmă: „Să ne ierte Dumnezeu că nu știm să prețuim marile valori”
Capital.ro
Decizia luată de Elena Udrea. A plecat din țară fără partenerul său. Ce s-a întâmplat cu Adrian Alexandrov
Playtech.ro
Amendă pentru românii care îşi lasă câinii liberi. Vecinii îi pot reclama
Adevarul
Bărbat din Bihor condamnat la 12 ani de închisoare pentru că și-a lovit vecinul cu mașina, în timp ce acesta ținea în spate copilul de 2 ani
wowbiz.ro
Dezvăluiri BOMBĂ despre criminalul din Mureș! Ea este singura persoană care știe unde se ascunde Emil Gânj! De ce nu are voie să spună: „Nu poate fi obligat să denunțe locația!”
Economica.net
Atenție la ofertele de energie electrică pentru clienții casnici
kanald.ro
Incendiu la un azil de bătrâni! Cel puțin 11 persoane au MURIT
iamsport.ro
”Când vedeți că se sting legendele Stelei, vă pare rău de războiul cu ele?”. Gigi Becali a dat cărțile pe față după moartea lui Emeric Ienei
MediaFlux
Se acordă o nouă zi liberă pentru români! Cine poate beneficia de ea
stirilekanald.ro
Cine e de fapt Mihaela, tânăra care l-a umilit și scuipat pe livratorul sri lankez! E fiica unui afacerist
substantial.ro
Primul complex cu jocuri de cazinou din Emiratele Arabe Unite va avea conexiune rutieră cu Dubai