Jandarm anchetat de superiori după intervenţia de la Maramureş pentru prinderea tinerilor care au fugit de poliţie

Modul de acțiune al jandarmului care a participat, sâmbătă, la prinderea celor doi tineri din Maramureș, care au fugit de poliție, va fi analizat la nivelul Inspectoratului de Jandarmi, după ce în spațiul public au apărut imagini în care acesta îi lovește pe cei doi.
Filip Stan
07 sept. 2019, 19:19
Jandarm anchetat de superiori după intervenţia de la Maramureş pentru  prinderea tinerilor care au fugit de poliţie

Potrivit unui comunicat al IJJ Maramureș, conducerea instituției a dispus efectuarea unor verificări. Decizia a fost luată după ce în spațiul public au apărut imagini în care se vede cum jandarmul îi lovește pe tinerii prinși, după ce au fost urmăriți de poliție din județul Maramureș până în Sălaj.

„În momentul de față, comanda Inspectoratului de Jandarmi Județean Maramureș a demarat o verificare preliminară, privind modul de acțiune al subofițerului jandarm, iar în funcție de rezultatul verificărilor, se vor lua toate măsurile conform prevederilor legale”, se arată în comunicat, potrivit Mediafax.

Potrivit acestuia, sâmbătă, o patrulă mixtă formată dintr-un polițist și un jandarm a urmărit în trafic un autoturism, care nu s-a supus somațiilor și recomandărilor echipajului mixt. Autoturismul a fost oprit, în cele din urmă, în localitatea Ileanda, din județul Sălaj, și persoanele au fost imobilizate.

Potrivit IPJ Maramureș, o femeie din Baia Mare a sesizat, sâmbătă, la 112, că fiul ei, de 18 ani, refuză să îi restituie autoturismul și a plecat împreună cu un prieten.

Polițiștii au găsit mașina în orașul Șomcuta Mare, dar tânărul nu a oprit la semnalele oamenilor legii și a acroșat chiar mașina de poliție. Polițiștii au pornit în urmărirea acestuia, iar la ieșire din localitatea Mesteacăn, întrucât șoferul nu s-a supus somațiilor, au fost trase focuri de avertisment, atât în plan vertical, cât și în pneurile mașinii.

Șoferul și-a continuat însă cursa, iar în zona localității Ileanda a intrat într-o mașină condusă regulamentar de un bărbat din Oradea, au informat reprezentanții IPJ Maramureș. Nicio persoană nu a fost rănită în urma accidentului.

Polițiștii l-au găsit la volan pe tânărul de 18 ani, care are permis de conducere de câteva luni. Acesta a fost testat cu aparatul etilotest, rezultatul fiind negativ.

DailyBusiness
Paștele devine tot mai scump. Bugete de până la 1.000 de lei per familie și semne de încetinire economică
Spynews
Bebelușul unui român, găsit printre droguri, mucegai și gunoaie. Scene greu de imaginat în Roma
Fanatik.ro
Mihai Neșu, dezvăluiri cutremurătoare despre suferința prin care a trecut: ”E ușor să spui încrede-te în Dumnezeu, dar nu și să te încrezi”
Capital.ro
Obligație pentru românii care stau la bloc. Ești răspunzător legal față de vecinii care locuiesc sub tine
Playtech.ro
Contract de donație pentru casă. Cine îl poate ataca şi cât costă actele la notar
Adevarul
Cum au fost construite minunile ingineriei antice. Dunărea și munții, mutați pentru Podul lui Traian și Sarmizegetusa Regia
wowbiz.ro
Mircea Lucescu este condus pe ultimul drum în Vinerea Mare. Semnificația profundă a zilei în care creștinii își plâng Mântuitorul
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Incident tragic în Joia Mare! Un bărbat și-a pierdut viața în Bihor, după ce utilajul pe care îl conducea a căzut într-o râpă de 7 metri
iamsport.ro
”Miron Cozma striga din tribună”. S-a aflat după 30 de ani! Motivul incredibil pentru care Răducioiu s-a retras de la națională
MediaFlux
Cele mai frumoase mesaje, urări și felicitări de Paște. Ce le transmitem celor dragi în 2026
stirilekanald.ro
Știrea momentului în România!
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj