Japonia oferă 2,8 miliarde de dolari pentru refugiaţi şi migranţi

Japonia va oferi 2,8 miliarde de dolari pentru o perioadă de trei ani începând din 2016 pentru a ajuta țările și comunitățile care găzduiesc un număr mare de refugiați, a declarat luni premierul japonez, Shinzo Abe, relatează Reuters.
Filip Stan
20 sept. 2016, 07:05
Japonia oferă 2,8 miliarde de dolari pentru refugiaţi şi migranţi

Abe a făcut această declarație la summitul Națiunilor Unite privind refugiații în marja Adunării Generale a ONU. El a afirmat că banii vor fi destinați ‘ajutoarelor umanitare’ pentru refugiați și migranți și vor fi acordați pentru a sprijini țările și comunitățile gazdă.

Premierul nipon a afirmat că actuala criză a refugiaților și migranților este fără precedent și reprezintă ‘o gravă criză umanitară’. El a afirmat că Japonia dorește să colaboreze strâns cu alte țări.

La Adunarea Generală a ONU de anul trecut, Abe a afirmat că Japonia va furniza circa 1,6 miliarde de dolari pentru a ajuta refugiații sirieni și irakieni și pentru a sprijini procesul de pace din Orientul Mijlociu și Africa.

Citeşte şi Numărul migranţilor care au ajuns în Grecia a crescut puternic

Deși Tokio este un donator important pentru sprijinirea țărilor care se confruntă cu actuala criză a refugiaților (21,3 milioane de refugiați la nivel global), Japonia a acceptat un număr mic de refugiați pe teritoriul său.

Abe a afirmat că Japonia oferă sprijin refugiaților sirieni și comunităților gazdă din diferite țări, între care Turciei și Iordaniei. El a precizat că oferă pregătire profesională refugiaților sirieni din Liban și tinerilor libanezi în cooperare cu Agenția ONU pentru refugiați.

DailyBusiness
Cum putem evita o nouă explozie a prețurilor la energie. Anunțul de ultimă oră făcut de ministru
Spynews
Raluca Ropotan, despre relația cu tatăl ei, Stelian Ogică. Ce relație au, în prezent, cei doi: "Noi tot timpul..." 
Fanatik.ro
Cele patru zodii care dau de noroc și bani în perioada următoare. Astrele pregătesc pentru ele transformări majore
Capital.ro
Anvelopele care devin interzise. Proprietarii de mașini nu le mai pot folosi dacă au acest marcaj. Unde se aplică
Playtech.ro
Val de frig în România. Temperaturi cu 10 grade mai mici față de zilele trecute. Cât ține vremea urâtă, vești proaste de la meteorologi
Adevarul
Cine este moldoveanul asociat cu mituirea șefilor ELCEN. Are afaceri cu LukOil, contracte cu statul și un palat de 6 milioane de euro în București
wowbiz.ro
Doliu imens în lumea manelelor! A murit Ionuț Americanu. Cornelia, dansatoarea maneliștilor, a făcut publică vestea tristă
Economica.net
Eşec al ungurilor în România. Planul pe care-l avea gigantul din Ungaria a picat
Prosport.ro
FOTO. Mădălina Ghenea, pur și simplu superbă într-o ținută sumară
kanald.ro
Se dau bani pentru femeile însărcinate. Despre ce sumă este vorba
Cancan.ro
Tânăra rănită de Toto Dumitrescu este sportivă! Ocupă locul 384 WTA
iamsport.ro
Prunea l-a DISTRUS pe fostul antrenor de la FCSB: 'Pe unde mai antrenează, prin Tanganica? Zici că a fost la Paris, vorbește el, pe bune?!'
MediaFlux
Anunțul Hidroelectrica pentru toți clienții. Ce se întâmplă cu facturile
stirilekanald.ro
Destin negru pentru doi tineri care se iubeau încă din copilărie. Ambii parteneri s-au sinucis, după o eroare a poliției
substantial.ro
O noua tragedie zguduie România. Accident îngrozitor