Japonia vrea să investească în Bulgaria, în companiile auto

Un producător auto din Japonia este disponibil să investească în Bulgaria, în industria autohtonă.
Filip Stan
13 aug. 2019, 16:24
Japonia vrea să investească în Bulgaria, în companiile auto

Sperăm să vedem curând o investiţie în Bulgaria a unei companii auto, şi nu doar a unor producători de componente din Japonia, a afirmat marţi ministrul de Externe, Ekaterina Zaharieva, după întâlnirea de la Sofia cu omologul său nipon, Taro Kono, transmite Novinite.

Investiţiile Japoniei în Bulgaria au reprezentat unul dintre principalele subiecte dezbătut la întâlnirea dintre premierul Boyko Borissov, Ekaterina Zaharieva şi ministrul de externe nipon Taro Kono. Este prima vizită la acest nivel din ultimii 12 ani, potrivit stiripesurse.ro.

Taro Kono a declarat că este interesat în special de sectorul IT din Bulgaria. „Japonia are nevoie de ingineri IT de înaltă calificare şi Bulgaria are o poziţie solidă în acest sector”, a afirmat ministrul de externe nipon. Japonia l-a invitat pe prim ministrul Boyko Borissov să viziteze Tokyo până la finalul anului sau la începutul lui 2020.

Luna trecută, ministrul Economiei, Emil Karanikolov, declara că Bulgaria rămâne în cursa pentru o nouă fabrică Volkswagen, însă, în cazul în care grupul german alege Turcia, autorităţile de la Sofia vor începe negocierile cu producătorul auto sud-coreean Hyundai, potrivit stiripesurse.ro.

În 2017, Bulgaria a trimis propuneri de parteneriate către două companii auto de top. Prima dată au început negocierile cu VW, iar cele cu Hyundai sunt în stadiu preliminar. În toamnă, oficiali bulgari ar urma să meargă în Coreea de Sud pentru a continua discuţiile.

„Sper că va fi anunţată o investiţie autentică”, a afirmat ministrul Economiei. Acesta a subliniat că există 250 de companii în sectorul auto din Bulgaria, care au 65.000 de angajaţi. „Obiectivul nostru este să dublăm mărimea sectorului auto – ajungând la aproximativ 120.000 de angajaţi şi 500 de firme”, a explicat oficialul bulgar.
Decizia finală privind investiţia Volkswagen este aşteptată la începutul lunii septembrie.

DailyBusiness
Ministerul Energiei convoacă un comandament de urgență. Sistemul Energetic Național, monitorizat în plin val de caniculă
Spynews
Este oficial! Când începe Insula Iubirii - Reuniuni la Antena 1
Fanatik.ro
Ce debut pentru Darius Olaru! Ce a făcut fostul jucător al FCSB-ului la primul meci pentru Union SG. Video
Capital.ro
Prețuri carburanți miercuri, 1 iulie. Unde alimentezi cel mai ieftin la început de lună
Playtech.ro
VIDEO! Haos în București după codul roșu de vijelie. Metroul a fost închis din cauza inundațiilor şi au fost peste 2.000 de apeluri la 112
Adevarul
Blestemul mortal din farfuria țăranului: Ce mâncau românii înainte de mămăligă și cum a provocat aceasta o criză națională
wowbiz.ro
„Am început să plâng!” Florin Prunea, mărturisire emoționantă despre întâlnirea cu Dan Petrescu
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un bărbat și-a pierdut viața în Ilfov, în urma furtunii de marți seară. Un copac a căzut peste mașina în care se afla
iamsport.ro
Doliu în fotbalul românesc! A murit Radu Mărginean, fostul jucător al celor de la CFR Cluj și UTA, la doar 43 de ani. Motivul decesului
MediaFlux
Horoscop 1 iulie 2026. Luna începe cu surprize uriașe! O zodie primește vestea pe care o aștepta de mult, iar alta trebuie să ia o decizie crucială
stirilekanald.ro
Probleme cu stomacul? Digestia dificilă...
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?