Jens Stoltenberg, la Summitul de la Madrid: Suntem conştienţi că situaţia poate fi mult mai rea dacă se ajunge la un conflict Rusia-NATO. Protejăm toate teritoriile aliate

Jens Stoltenberg, secretarul general al NATO, a prezentat, joi, concluziile Summit-ului de la Madrid, la capătul a două zile în care Finlanda şi Suedia au fost invitate oficial să adere la alianţă.
Alina Costache
30 iun. 2022, 14:55
Jens Stoltenberg, la Summitul de la Madrid: Suntem conştienţi că situaţia poate fi mult mai rea dacă se ajunge la un conflict Rusia-NATO. Protejăm toate teritoriile aliate

Rusia percepe în continuare această aderare ca fiind o ameninţare la adresa securităţii sale şi a lansat un avertisment dur.  „Cu Suedia şi Finlanda nu avem problemele pe care le avem cu Ucraina. Vor să adere la NATO, mult succes! Dar trebuie să înţeleagă că nu a existat nicio ameninţare înainte, în timp ce acum, dacă contingentele militare şi infrastructura sunt desfăşurate acolo, va trebui să răspundem provocărilor şi să echilibrăm raportul de forţe. Orice ameninţare la adresa securităţii noastre va fi întâmpinată cu ostilitate”, a avertizat liderul de la Moscova.

Cu toate acestea, NATO merge înainte cu primirea Suediei şi Finlandei în cadrul alianţei. „Ne-am adunat aici pentru a ne asigura că Ucraina iese din acest război ca stat suveran. Ce vedem în Ucraina arată că Rusia este concentrată pe acest război. Suntem pregătiți pentru orice eventualitate, pentru primirea Suediei și Finlandei, și pentru a le apăra ca pe orice țări membre (cu referire la avertismentele lui Putin, n.r.). NATO nu a fost niciodată și nici nu va deveni vreodată o organizație monolitică. Sunt 32 de țări membre, cu diferențele dintre ele. Dar suntem capabili să ne unim și să facem față unor provocări fundamentale. Am demonstrat asta aici, la Madrid, așa cum o facem de 70 de ani”, a declarat Jens Stoltenberg după Summit.

Secretarul general al NATO a mai precizat că, tocmai fiindcă scopul e prevenirea escaladării unui conflict mai mare, a comasat 40.000 de militari pe Flancul Estic.

„Scopul principal al NATO este să prevină războiul. Nu excludem nimic de pe lista cu echipament militar pentru Ucraina. În ceea ce privește teritoriile protejate, NATO va proteja toate teritoriile aliate, conform Articolului 5 din Tratat. Suntem conștienți că situația poate fi mult mai rea, dacă acest război se transformă într-un conflict Rusia-NATO. Avem co-reponsabilitatea de a preveni extinderea războiului dincolo de Ucraina. Acesta este motivul pentru care am comasat 40.000 de militari pe Flancul Estic, pentru a preveni orice eroare de calcul și orice chestiune care ar putea duce la escaladarea acestui conflict. Rusia trebuie să știe că, dacă va face ce a făcut Georgiei în 2008 sau Ucrainei în prezent, asta va atrage un răspuns total al întregii Alianțe”, a continuat Jens Stoltenberg.

 

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Prințul Harry și Meghan Markle se mută înapoi în Marea Britanie. Regele Charles a aflat că se vor întoarce acum câteva zile
Fanatik.ro
Universitatea Craiova – Ararat-Armenia, LIVE VIDEO în play-off Europa League, manșa tur. Cine transmite la TV, brigada de arbitri, live text și cote la pariuri
Capital.ro
Curs valutar joi, 20 august. Cât valorează euro, dolarul și francul elvețian. BNR a publicat noile cotații
Playtech.ro
Cât curent consumă casa chiar și când nu folosești nimic. Aparatele care trag energie 24 de ore din 24
Adevarul
De la un sat uitat de lume din Botoșani la marile gale de K1. Povestea românului cu 61 de victorii și 34 de KO-uri
wowbiz.ro
EXCLUSIV | Cine suportă costurile tratamentului Alinei Pușcău din America. Dan Alexa, dezvăluiri despre starea modelului: „Costă undeva la jumătate de milion. Situația e gravă”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Incident rutier cu 22 de victime la Mediaș! A fost activat Planul Roșu de Intervenție
iamsport.ro
BREAKING | E gata: primul transfer pentru Șumudică după revenirea la CFR! Un internațional semnează cu clujenii
MediaFlux
Răsturnare de situație în politică! Ilie Bolojan, anunț privind formare unui Guvern
stirilekanald.ro
UPDATE Zi decisivă pentru Călin Georgescu! Fostul candidat la prezidențiale află dacă va fi judecat pentru tentativă de lovitură de stat