Jihadiştii Statului Islamic DISTRUG ruinele oraşului antic Hatra, care au rezistat invaziilor romane

Jihadistii Statului Islamic comit o noua barbarie la adresa istoriei umanitatii, dupa ce recent au intrat cu buldozerele peste valorosul sit arheologic Nimrud din Irak.
Ionela Marcu
07 mart. 2015, 19:31
Jihadiştii Statului Islamic DISTRUG ruinele oraşului antic Hatra, care au rezistat invaziilor romane

Militantii ISIL s-au pus de data aceasta pe distrus ruinele orasului antic Hatra din nordul Irakului, sustin surse kurde citate de BBC.

Orasul Hatra a fost fondat in timpul Imperiului Persan, acum mai bine de 2.000 de ani, si face parte din patrimoniul mondial protejat de UNESCO, scrie ziare.com

Hatra, aflat la circa 110 kilometri sud-vest de orasul Mosul, a fost un oras fortificat care a rezistat invaziilor romane datorita zidurilor foarte groase, intarite de turnuri.

Said Mamuzini, un oficial al Pardidului Democratic al Kurzilor, a declarat pentru presa locala ca situl arheologic este noua victima a Statului Islamic.

„Orasul Hatra este foarte mare si numeroase artefacte din acea perioada erau tinute in interiorul sitului”, a precizat acesta, adaugand ca jihadistii au pus deja mana pe aurul si argintul de acolo.

Totusi, nu exista o confirmare in legatura cu aceasta distrugere a gruparii Statul Islamic, care are la baza o ideologie cu adevarat apocaliptica despre istorie: militantii ISIL cred ca statuetele si sanctuarele reprezinta „idoli falsi” care trebuie distrusi.

Militantii Statului Islamic au atacat recent si situl arheologic Nimrud din nordul Irakului. Acestia au intrat cu buldozerele peste valoroasele ruine ale sitului Nimrud, considerat o minune a Antichitatii.

O noua barbarie a Statului Islamic: A distrus o minune a Antichitatii

ONU a condamnat vineri distrugerea sitului arheologic Nimrud, spunand ca gestul reprezinta o „crima de razboi”.

Statul Islamic distruge o minune a Antichitatii, ONU acuza crima de razboi

„Planul lor este sa distruga toata mostenirea istorica a Irakului, bucata cu bucata”, sutine Abdulamir Hamdani, un arheolog irakian de la Universitatea Stony Brook din New York.

DailyBusiness
Amendă record pentru o companie de ride-sharing din București: 32 de persoane lucrau fără forme legale
Spynews
Fetița bătută de mamă pe o stradă din Constanța și fratele ei au fost luați de Protecția Copilului. Ce se întâmplă acum cu mama. Decizie de ultimă oră!
Fanatik.ro
Avocatul lui Djokovic rupe tăcerea în scandalul pariurilor pe cartonaş galben: „O înscenare! CFR Cluj şi Neluţu Varga vor să-i rupă contractul? Damjan este nevinovat!” Exclusiv
Capital.ro
Regula RAR. Mașinile care pot pica ITP-ul. Ce șoferi trebuie să înlocuiască obligatoriu rezervorul după 10 ani
Playtech.ro
Ce fac grecii ca să scape de peștele-iepure. Măsura luată pentru protejarea turiștilor
Adevarul
SURSE Cine e premierul dorit de PSD și de Nicușor Dan. PNL, dispus să negocieze
wowbiz.ro
Armin Nicoară, filmat în timp ce încerca să sărute o altă femeie! Saxofonistul s-a ales cu un val de critici: „Să îți fie jenă!”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Ea este femeia din Tulcea care și-a găsit sfârșitul pe o bancă, după ce a fost acroșată de o mașină ajunsă pe trotuar. Șoferul ar fi vrut să evite un alt autoturism
iamsport.ro
Fostul fotbalist de la Dinamo a semnat cu o nou-promovată
MediaFlux
Mai mulți bani la pensie. Cât se va plăti din luna iunie 2026
stirilekanald.ro
Probleme cu stomacul? Digestia dificilă...
Masaj de cuplu la Soul Masaj București: de ce aleg cuplurile experiențe la salon în locul unei seri acasă?