OLIMPIADĂ. Dezastru la handbal. Naţionala României a pierdut la 13 goluri în faţa Braziliei

JO 2016. Naționala feminină de handbal a României a fost surclasată de echipa Braziliei cu scorul de 26-13 (14-9), luni, la Jocurile Olimpice de la Rio de Janeiro.

09 aug. 2016, 05:24

JO 2016. Tricolorele au suferit al doilea eșec la JO 2016, după surpriza cu Angola (19-23), și riscă să fie eliminate din competiție după faza grupelor.

România a fost și în acest meci doar o umbră a echipei care câștigat bronzul la Campionatul Mondial de anul trecut și învingea Brazilia în drumul său spre medalie.

Echipa noastră a fost din nou neinspirată, lipsită de agresivitate, de coordonare și a ratat din toate pozițiile, în timp ce Brazilia, susținută frenetic din tribune, a marcat din orice situație, chiar și din poartă în poartă.

România a marcat doar 13 goluri în acest meci și doar o dată în ultimul sfert de oră al meciului.

De remarcat că Eduarda Amorim a primit cartonaș roșu în minutul 17, pentru un fault dur la Melinda Geiger.

JO 2016. În alt meci din Grupa A, Norvegia a dispus de Spania cu 27-24. Brazilia (după 31-28 cu Norvegia) este lider, cu 4 puncte, urmată de Angola, 2 p, Spania, 2 puncte, Norvegia, 2 puncte, Muntenegru, 0 puncte, România, 0 puncte. Tot în noaptea de luni spre marți are loc și meciul Angola — Muntenegru.

Tricolorele vor juca următorul meci miercuri, cu Muntenegru, de la ora 17.30 (ora României).