JO 2020, program 31 iulie 2021. Atletismul, fotbalul, nataţia şi tenisul ţin capul de afiş

Este prima zi de la începutul Jocurilor Olimpice când sportivii români nu se vor afla în prim-plan, niciun component al Team Romania nefiind în programul zilei de sâmbătă.

30 iul. 2021, 18:52
JO 2020, program 31 iulie 2021. Atletismul, fotbalul, nataţia şi tenisul ţin capul de afiş

JO 2020. Ziua de sâmbătă programează 21 de finale pentru aur la Jocurile Olimpice de la Tokyo, cele mai multe fiind la înot, patru.

Se vor mai acorda titluri de campion olimpic la atletism, badminton, trampolină, haltere, judo, rugby în VII (feminin), scrimă, tenis, tir cu arcul şi tir sportiv, yachting, triatlon.

JO 2020 Programul finalelor de sâmbătă 31 iulie (ora României):

ATLETISM
14:15 (Olympic Stadium) aruncarea discului – masculin
15:35 (Olympic Stadium) ştafeta mixtă 4×400 m
15:50 (Olympic Stadium) 100 m feminin

Simona Halep revine pe teren mai devreme decât se anuţase iniţial. A primit wild-card pentru turneul de la Montreal
BADMINTON
12:00 (Musashino Forest Sport Plaza) dublu masculin – meciul pentru bronz
urmat de (Musashino Forest Sport Plaza) dublu masculin – meciul pentru aur

BOX
07:39 (Kokugikan Arena) cat. pană (54-57 kg) feminin – Semifinala 1: Nesthy Petecio (Filipine) – Irma Testa (Italia)
13:24 (Kokugikan Arena) cat. pană (54-57 kg) feminin – Semifinala 2: Karriss Artingstall (Marea Britanie) – Sena Irie (Japonia)

GIMNASTICĂ – TRAMPOLINĂ
08:50 (Ariake Gymnastics Centre) finala masculină

HALTERE
09:50 (Tokyo International Forum) categoria 81 kg masculin – Grupa A
13:50 (Tokyo International Forum) categoria 96 kg masculin – Grupa A

David Popovici nu s-a calificat în finala de 50 de metri, după ce a terminat pe locul 8 în serie. Deținătorul recordului mondial la juniori, campion în inimile românilor
ÎNOT
04:30 (Tokyo Aquatics Centre) 100 m fluture masculin
04:37 (Tokyo Aquatics Centre) 200 m spate feminin
04:46 (Tokyo Aquatics Centre) 800 m liber feminin
05:43 (Tokyo Aquatics Centre) ştafetă mixtă 4×100 m mixt

JUDO
11:00 (Nippon Budokan) echipe mixte – meciul pentru bronz A
urmat de (Nippon Budokan) echipe mixte – meciul pentru bronz B
urmat de (Nippon Budokan) echipe mixte – meciul pentru aur

RUGBY ÎN VII
11:30 (Tokyo Stadium) feminin – meciul pentru bronz
12:00 (Tokyo Stadium) feminin – meciul pentru aur

JO 2020 SCRIMĂ
12:30 (Makuhari Messe B) sabie feminin pe echipe – meciul pentru bronz
13:30 (Makuhari Messe B) sabie feminin pe echipe – meciul pentru aur

TENIS
09:00 (Ariake Tennis Park) simplu feminin: Belinda Bencic (Elveţia) – Marketa Vondrousova (Cehia)

TIR CU ARCUL
10:30 (Yumenoshima Final Field) individual masculin – meciul pentru medalia de bronz
10:45 (Yumenoshima Final Field) individual masculin – meciul pentru medalia de aur

JO 2020 TIR SPORTIV
07:30 (Asaka Shooting Range) trap echipe mixte – meciul pentru bronz
08:05 (Asaka Shooting Range) trap echipe mixte – meciul pentru aur
10:00 (Asaka Shooting Range) puşcă 50 m trei poziţii – feminin

TRIATLON
01:30 (Odaiba Marine Park) ştafetă mixtă

YACHTING
08:33 (Enoshima) RS:X feminin
09:33 (Enoshima) RS:X masculin


loading...