JO 2020, înot: David Popovici, fenomenul înotului românesc, locul 7 în finala de la 100 metri liber de la Tokyo

David Popovici (16 ani) s-a situat pe locul 7 în finala probei de 100 metri liber din cadrul Jocurilor Olimpice de la Tokyo. Sportivul român a reușit o performanță remarcabilă, el a reușit să intre în finală în ambele probe la care a concurat: 100 și 200 de metri.
Filip Stan
29 iul. 2021, 07:15
JO 2020, înot: David Popovici, fenomenul înotului românesc, locul 7 în finala de la 100 metri liber de la Tokyo

David Popovici (16 ani) s-a situat pe locul 7 în finala probei de 100 metri liber din cadrul Jocurilor Olimpice de la Tokyo. Sportivul român a reușit o performanță remarcabilă, el a reușit să intre în finală în ambele probe la care a concurat: 100 și 200 de metri.

David a terminat cursa cu timpul de 48.04 secunde.

Titlul olimpic i-a revenit americanului Caeleb Dressel, cu record olimpic (47.02), acesta fiind urmat de australianul Kyle Chalmers (47.08) şi de rusul Kliment Kolsenikov (47.44).

David Popovici e înscris și la proba de 50 de metri.

„Am îndrăznit să visez la o medalie, dar nu acesta a fost scopul pentru care am venit aici. N-aș putea să fiu mai satisfăcut. Faptul că am fost atât de aproape de medalie îmi demonstrează că voi avea un viitor strălucit” , a declarat David Popovici, după ce a intrat în semifinale la proba de 100 de metri.

La proba de 200 de metri, David Popovici a fost la doar două sutimi distanță de a aduce medalia de bronz României. David a încheiat cursa cu timpul de 1.44.68.

Atitudinea lui de la Tokyo a demonstrat mentalitatea de învingător și psihicul puternic, care i-au ghidat pașii până la acest nivel colosal de performanță.

„Scopul meu iniţial nu a fost să iau medalie, a fost câştig cât de multă experienţă se poate, să le pot arăta tuturor la ce nivel pot să aduc crawl-ul. Eu nu consider că am pierdut medalia, consider că am câştigat locul 4. Pe ultima lungime știam că nu e niciunul mai bun ca mine! Știam ce aveam de făcut, am dat totul, am dovedit ce aveam de dovedit, în primul rând mie.”, a spus David Popovici.

 

 

 

 

 

DailyBusiness
Cătălin Drulă îl acuză pe Ciprian Ciucu de faptul că a condus campania digitală a PNL în vremea în care liberalii l-au promovat pe Călin Georgescu pe TikTok
Spynews
Culoarea anului 2026 este Cloud Dancer. Cum o porți în ținute ca să atragi norocul
Fanatik.ro
Ștefan Baiaram, la un pas de transferul carierei! Giovanni Becali a citit în direct mesajele cu Jose Mourinho: „Mi-am dat cuvântul!”. Exclusiv
Capital.ro
Doliu în lumea filmului! Celebrul actor din „Mortal Kombat” s-a stins din viață. Toți îl știau de la TV
Playtech.ro
Pot trece la Hidroelectrica dacă am datorii la furnizorul actual? Ce spune legea
Adevarul
Rusia testează o rachetă nucleară gigantică pentru a intimida Occidentul. Aceasta s-a prăbușit după câteva sute de metri
wowbiz.ro
Când a murit, de fapt, Ștefania Szabo? Rezultatele autopsiei răstoarnă ancheta în cazul decesului subit al doctoriței
Economica.net
Cea mai nouă ofertă PPC - Scad preţurile la energie electrică
kanald.ro
Rezumat episodul 44 „Fata de la fereastră”, difuzat în 5 decembrie la Kanal D: Hayri se hotărăște să se întoarcă în satul în care a crescut, iar acest lucru o dărâmă pe Nalan
iamsport.ro
A văzut cum a ajuns să arate Florin Prunea după o lună în junglă și a rămas năucit: 'Băi, de ce este așa?' | FOTO
MediaFlux
Cea mai bogată femeie din România și-a scos iubitul în oraș. Anca Vlad, o masă la un restaurant de top din Capitală, plus o vizită culturală PAPARAZZI VIDEO ȘI FOTO
stirilekanald.ro
ALERTĂ NASA! Un obiect misterios ce seamănă cu o navă spațială se îndreaptă cu o viteză orbitoare spre Pământ și pare "să emită periodic jeturi de gaz și praf"
substantial.ro
Sloturi noi – avantaje și dezavantaje