Jocurile Olimpice de iarnă 2018. Naţionala de hochei a SUA, eliminată dramatic de Cehia, în sferturi. Meciul s-a decis la penalty-uri

Jocurile Olimpice de iarnă 2018. Naţionala Cehiei este prima calificată în semifinalele concursului masculin de hochei pe gheaţă, după ce a învins SUA, în urma loviturilor de departajare.

21 feb. 2018, 08:16

Jocurile Olimpice de iarnă 2018. Meciul a fost foarte echilibrat, fiecare dintre cele trei reprize încheindu-se la egalitate. Ryan Donato a deschis scorulm pentru SUA, iar înainte de finalul primei treimi cehii au egalat prin Kollar, jucătorul lui Habatovsk. În repriza secundă cehii au fost cei care au marcat primii, prin Kundratek, dar americanii au revenit pe tabelă, 2-2, graţie golului lui Slater, jucător în Elveţia, la Fribourg.

Citeşte şi Jocurile Olimpice de iarnă 2018. Sofia Goggia, prima italiancă din istorie medaliată cu aur la coborâre. Lindsay Vonn, abia locul 3

Jocurile Olimpice de iarnă 2018. Cum niciuna dintre echipe nu a mai reuşit să marcheze până la finalul timpului regulamentar şi nici în prelungiri, echipa calificată în semifinale s-a decis în urma penalty-urilor. Portarul americanilor, Zapolski, a parat patru dintre cele cinci şuturi ale cehilor, dar americanii n-au reuşit să-l învingă pe Francouz, goalkeeper-ul Cehiei şi al lui Traktor Celiabinsk, astfel că europenii merg mai departe, în semifinalele turneului olimpic de la Pyeongchang. Pentru calificarea în finală, Cehia va juca împotriva Selecţionatei sportivilor ruşi reuniţi sub drapelul olimpic.

Jocurile Olimpice de iarnă 2018. Joi sunt programate celelalte două sferturi de finală, Canada-Finlanda şi Suedia-Germania.