Jose Mourinho: „Echipa mea a fost prea inocentă la Dortmund!”

Antrenorul echipei Real Madrid, Jose Mourinho, a declarat, luni, că o revenire în meciul cu Borussia Dortmund de la scorul de 1-4 este posibilă, subliniind că o eliminare ar fi "un eşec" al său, pe când o calificare ar însemna "succesul tuturor".
Iulian Tudor
30 apr. 2013, 06:26
Jose Mourinho:

„În fotbal totul este posibil. Însă meciul tur a fost atât de prost încât nu putem spera la nimic dacă jucăm la fel. Pe teren trebuie să profităm de orice. Şansa pe care o avem este că niciun jucător nu a părăsit «nava» sub pretextul unei accidentări sau orice altceva. Mâine trebuie să fim noi, adică o echipă excelentă şi trebuie să jucăm aşa cum ştim să o facem. Trebuie mai întâi să ne preocupăm de câştigarea meciului, să conducem şi apoi vom vedea”, a declarat Mourinho, potrivit Mediafax.

Citeste si : Un fotbalist îşi joacă iubita la PARIURI. „Dacă Real se califică, O LAS SĂ SE CULCE cu toată echipa”

Întrebat ce greşeli a observat la meciul tur, portughezul a răspuns: „Am făcut analiza cu jucătorii mei şi nu o reiau aici. Dar este clar că trebuie să fii inocent şi naiv ca să nu faci niciun fault asupra unui jucător, Lewandowski, care marchează patru goluri în 20 de minute, pe când Cristiano Ronaldo a fost faultat de cinci ori în primele minute. Nu fac apologia agresivităţii în sens negativ, ci a unei agresivităţi mentale, lucru de dorit”.

Mourinho susţine că, aşa cum se întâmplă la toate echipele, o eventuală calificare în finală va fi considerată un „succes” al tuturor, pe când o ratare ar fi percepută ca „eşecul lui”: „Consider că, aşa cum este aproape la toate echipele, succesul este atribuit tuturor, în timp ce eşecul este imputat mereu antrenoruluui. Aşa va fi şi acum: dacă nu ne calificăm în finală, va fi eşecul meu”.

Jose Mourinho a apreciat că Borussia Dortmund este o echipă extrem de bună. „De la începutul sezonului, consider Borussia ca un candidat pentru câştigarea Ligii Campionilor. Anul trecut era o echipă în tranziţie, aşa că nu este o surpriză că se află la acest nivel. Sezonul viitor îl vor pierde pe Gotze, poate şi pe Lewandowski, dar acest club are o structură foarte bună pentru a-i permite lui Klopp să continue să muncească în linişte”, a adăugat portughezul.

Partida Real Madrid – Borussia Dortmund, din manşa secundă a semifinalelor Ligii Campionilor, se va disputa azi, de la ora 21.45.

DailyBusiness
Ministerul Energiei convoacă un comandament de urgență. Sistemul Energetic Național, monitorizat în plin val de caniculă
Spynews
Este oficial! Când începe Insula Iubirii - Reuniuni la Antena 1
Fanatik.ro
Decizie uluitoare a bielorușilor de la Vitebsk înainte de duelul cu Universitatea Craiova! Merg în Ungaria cu o săptămână înainte
Capital.ro
Curs valutar luni, 29 iunie. Cât valorează euro și dolarul la început de săptămână. BNR a publicat cifrele oficiale
Playtech.ro
Plaja superbă neștiută la doar 40 de minute de București. Ai și trasee pe apă ca la „Survivor”, iar prețurile sunt pentru orice buzunar
Adevarul
Tunelul Maramureș, de 2,4 kilometri, săpat în timp record. Cum au fost construite cele mai lungi tuneluri feroviare din România
wowbiz.ro
„Am început să plâng!” Florin Prunea, mărturisire emoționantă despre întâlnirea cu Dan Petrescu
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Peste 1.300 de decese au avut loc în Europa, din cauza caniculei, dintre care 1.000 în Franța. Avertismentul făcut de OMS
iamsport.ro
Gigi Becali a ordonat transferul la FCSB, dar atacantul a picat vizita medicală!
MediaFlux
Breaking News! Tribunalul București suspendă încetarea contractului de salubrizare dintre Primăria S1 și Romprest și blochează schimbarea operatorului de salubrizare cu Blue Planet
stirilekanald.ro
Sorin Grindeanu premier, în locul lui Veștea
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?