Judecătorii au decis: deputatul Ion Stan rămâne cu interdicţia de a părăsi ţara

Un complet de cinci judecători ai instanţei supreme a admis, vineri, recursul făcut de procurorii anticorupţie şi a stabilit menţinerea interdicţiei de a părăsi ţara pentru deputatul Ion Stan, judecat pentru fapte de corupţie, transmite Mediafax. Decizia în acest caz este definitivă, astfel că demnitarul nu poate părăsi ţara.
Filip Stan
20 dec. 2013, 19:45
Judecătorii au decis: deputatul Ion Stan rămâne cu interdicţia de a părăsi ţara

Un complet de trei judecători tot de la instanţa supremă a admis, recent, o cerere de ridicare a interdicţiei stabilite la momentul începerii cercetării judecătoreşti a lui Stan.

Procurorii DNA au contestat decizia, astfel că dosarul a ajuns la un complet de cinci judecători, care a admis recursul.

Procesul lui Ion Stan se va relua, cu audierea martorilor şi stabilirea probelor apărării, în 28 ianuarie 2014.

În 18 martie, completul care îl judecă pe demnitar a admis solicitarea anchetatorilor DNA făcută prin rechizitoriu şi au luat faţă de Stan interdicţia de a părăsi ţara.

Deputatul Ion Stan a fost trimis în judecată pentru trafic de influență, fiind acuzat că ar fi pretins sume importante de bani în schimbul cărora s-ar fi angajat faţă de omul de afaceri Nicuşor Dima, care i-ar fi sponsorizat campania electorală, că îi va obţine contracte cu statul.

„Procurorii din cadrul Direcţiei Naţionale Anticorupţie au dispus trimiterea în judecată a inculpatului Stan Ion, deputat în Parlamentul României, în sarcina căruia s-au reţinut două infracţiuni de trafic de influenţă”, a arătat Direcţia Naţională Anticorupţie (DNA).

Potrivit rechizitoriului, în perioada 12 -14 noiembrie 2012, Stan a solicitat denunţătorului (Nicuşor Dima) 130.000 lei, bani destinaţi achiziționării combustibilului necesar unor autoturisme ce urmau a fi folosite în cursul campaniei electorale, precum și achiziționării de produse alimentare ce urmau a fi împărțite în preajma alegerilor parlamentare.

DailyBusiness
Ministerul Energiei convoacă un comandament de urgență. Sistemul Energetic Național, monitorizat în plin val de caniculă
Spynews
Este oficial! Când începe Insula Iubirii - Reuniuni la Antena 1
Fanatik.ro
Primarul acuzat că și-a forțat fotbaliștii să facă blat se apără: „Să nu ne uităm la vorbele unui jucător frustrat!”
Capital.ro
Curs valutar luni, 29 iunie. Cât valorează euro și dolarul la început de săptămână. BNR a publicat cifrele oficiale
Playtech.ro
Când intră pe card alocațiile, pensiile și indemnizațiile în luna iulie. Românii care primesc mai mulți bani în următoarea perioadă
Adevarul
Tunelul Maramureș, de 2,4 kilometri, săpat în timp record. Cum au fost construite cele mai lungi tuneluri feroviare din România
wowbiz.ro
„Am început să plâng!” Florin Prunea, mărturisire emoționantă despre întâlnirea cu Dan Petrescu
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Peste 1.300 de decese au avut loc în Europa, din cauza caniculei, dintre care 1.000 în Franța. Avertismentul făcut de OMS
iamsport.ro
Hagi, Balaci sau Dobrin? Rică Răducanu a dat verdictul: ”Mare de tot”
MediaFlux
Breaking News! Tribunalul București suspendă încetarea contractului de salubrizare dintre Primăria S1 și Romprest și blochează schimbarea operatorului de salubrizare cu Blue Planet
stirilekanald.ro
Sorin Grindeanu premier, în locul lui Veștea
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?