Juncker şi Schulz îi liniştesc pe funcţionarii europeni britanici

Președinții Comisiei Europene și Parlamentului European, Jean-Claude Juncker și Martin Schulz, au trimis vineri un mesaj liniștitor celor peste 1.000 de funcționari britanici angajați în diferitele instituții comunitare și i-au asigurat că interesele lor vor fi apărate la negocierile ce vor stabili condițiile ieșirii Marii Britanii din UE.
Iulian Tudor
24 iun. 2016, 17:03
Juncker şi Schulz îi liniştesc pe funcţionarii europeni britanici

Într-o scrisoare redactată în limbile engleză, franceză și germană, Juncker le explică acestora că sunt ‘funcționari ai Uniunii’, prin urmare pentru ei ‘ușa nu va fi închisă’, potrivit Agerpres.

Dumneavoastră sunteți funcționari ai Uniunii. Lucrați pentru Europa. Ați lăsat ‘pălăriile’ naționale la ușă când ați intrat în această instituție. Astăzi, ușa nu se închide‘, menționează Juncker în scrisoare. El le mulțumește funcționarilor britanici pentru ‘marea lor contribuție la proiectul european’ și le promite sprijin în ‘procesul dificil’ care va fi inițiat după ce britanicii au decis prin referendum părăsirea blocului comunitar.

În acest spirit al loialității reciproce, voi continua să colaborez cu președinții celorlalte instituții europene pentru a mă asigura că vom putea conta mai departe pe experiența, angajamentul și talentul vostru admirabile‘, îi încurajează Juncker pe funcționarii europeni cetățeni britanici.

Un mesaj asemănător a fost transmis și de șeful legislativului european, Martin Schulz, care i-a asigurat pe acești funcționari că ‘pot conta în continuare pe sprijinul său pentru a face față numeroaselor provocări ce se prefigurează’.

Sper că activarea articolului 50 din Tratatul UE (ce reglementează retragerea unui stat membru n.red.) se va face foarte repede și că negocierile cu Regatul Unit vor putea începe. Vă asigur că la aceste negocieri voi face tot posibilul pentru a vă apăra interesele‘, astfel i-a liniștit Schulz la rândul său pe britanicii care lucrează în instituțiile comunitare.

Conform unor surse europene, nu există vreo regulă care să prevadă că ieșirea unui stat din UE implică automat retragerea din instituțiile comunitare a personalului ce deține cetățenia respectivului stat.

La data de 1 ianuarie 2016, dintre cei 7.520 de angajați ai Parlamentului European, 289 erau britanici.

CITEŞTE ŞI: Brexit: Un articol controversat din Tratatul de la Lisabona a făcut posibil referendumul

DailyBusiness
Marcel Ciolacu: „Am ales ordinea și nu haosul. România trebuie să aibă un președinte care are deja o majoritate parlamentară”
Spynews
Cum arată cel mai elegant oraș din Europa! Se află în Portugalia și are o frumusețe aparte
Bzi.ro
Anca Serea și-a făcut de cap, alături de fiica ei, în club! S-au dezlănţuit în club până-n zori!
Fanatik.ro
De ce se oprește telefonul fără motiv, chiar dacă are baterie. Ce se întâmplă cu dispozitivul tău, de fapt
Capital.ro
Călin Georgescu va conduce România. Oamenii NU e nevoie să-l voteze. Planul lui Simion
Playtech.ro
Ce pensie primești la limită de vârstă dacă ai sub 15 ani de contribuții sau doar puțin peste pragul minim
DailyBusiness
Litoralul pentru toţi 2025. Ce prețuri sunt la cazări și care sunt stațiunile în care pot pleca românii
Adevarul
Puterea reală a președintelui României: ce spune Constituția
wowbiz.ro
Primul tur al alegerilor prezidențiale se poate contesta la CCR. Informații de ultimă oră
Spynews
Oksana Ionașcu, mesaj subtil pentru Cezar Ionașcu?!: ”Să fii în viața mea este un privilegiu” | VIDEO
Spynews
Alertă ANM! Cum ne va afecta furtuna electrică, fenomenul care durează două săptămâni în România! Declarații de ultimă oră
Evz.ro
Schimbări majore la frontieră. Noile reguli intră în vigoare miercuri, 7 mai
Ego.ro
Donald Trump, înșelat de a doua soție chiar cu garda lui de corp! Detalii halucinante
Prosport.ro
Campioana olimpică se iubeşte cu colega ei, mai tânără cu 8 ani: „Suntem un cuplu!”
kanald.ro
Pensii MAJORATE pentru toți pensionarii! Când intră în vigoare
Cancan.ro
Județul în care George Simion a luat mai mult de jumătate din voturi. Surpriză! Cine s-a născut aici
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
Dispare numerarul? UE impune restricții. Ce se va întâmpla cu banii cash
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Donjuanul milionar de 53 de ani se însoară cu iubita cu 21 de ani mai tânără
stirilekanald.ro
Traian Băsescu, despre varianta în care George Simion devine președintele României: "Ar fi groaznic"
Decizia luată de Victor Ponta după ce a ieșit pe locul 4 la alegerile prezidențiale.
MediaFlux
Criză majoră la vârful PSD: Se cere plecarea lui Ciolacu și a întregii echipe din conducere. Cine i-ar lua locul
Shtiu.ro
Cum se aprinde Lumina Sfântă la Ierusalim? Cum aprinde preotul lumânările fără sursă de foc?
Puterea.ro
România, campioană la muncă în weekend. Câți români nu au liber sâmbăta și duminica