Jurnalist de investigaţii grec, asasinat în apropierea casei sale

Doi bărbaţi înarmaţi aflaţi pe o motocicletă au împuşcat mortal vineri un proeminent jurnalist de investigaţii grec în, apropierea domiciliului acestuia din Atena, a anunţat poliţia elenă.
George Russo
09 apr. 2021, 18:12
Jurnalist de investigaţii grec, asasinat în apropierea casei sale

Jurnalist de investigaţie, asasinat. George Karaivaz, un ziarist experimentat care lucra pentru postul STAR TV, era binecunoscut publicului grec pentru investigaţiile sale legate de infracţiunile de drept comun. El lucra de asemenea pentru presa scrisă şi avea o pagină web specializată în investigaţii poliţieneşti.

Potrivit poliţiei, Karaivaz a fost ucis vineri dimineaţă de doi indivizi neidentificaţi ce se deplasau cu o motocicletă şi au tras mai multe gloanţe în apropierea casei ziaristului în Alimos, în sudul Atenei. El a murit imediat, iar la locul asasinatului au fost găsite 15-17 cartuşe, conform Agerpres.

Vestea a provocat o undă de şoc în mediul jurnalistic grec, iar numeroase mass-media şi-au întrerupt programele.

Jurnalist de investigaţii, asasinat, deşi nu a sesizat autorităţile că ar fi fost ameninţat

Un responsabil al poliţiei elene a declarat că investigarea acestui caz ţine mai degrabă de competenţa poliţiei criminalistice decât de unitatea anti-teroristă.

Asasinatele comise de grupuri înarmate sunt frecvente în capitala Greciei, dar în acest caz nu se cunoaşte deocamdată posibila motivaţie a crimei. Deşi locaţiile mass-media private sunt adesea ţinta atacurilor cu bombe sau actelor de vandalism în Grecia, asasinatele în rândul ziariştilor sunt totuşi rare.

În anul 2010, un alt jurnalist grec de investigaţii şi de asemenea blogger, Socratis Giolias, a fost ucis în faţa casei sale într-o suburbie a Atenei. Asasinatul a fost revendicat atunci de un grup de extremă-stânga, dar poliţia nu a identificat nici până în ziua de azi autorii crimei.

George Karaivaz era căsătorit şi avea un copil. Potrivit primelor informaţii date de poliţie, el nu a sesizat autorităţile că ar fi primit ameninţări şi nici nu a cerut protecţia poliţiei.

Citeşte şi: Rusia recunoaşte că ar putea interveni în conflictul din Ucraina: „Dacă există un fel de Srebreniţa, va trebui să le venim în apărare”

DailyBusiness
SUA introduc testarea pentru deficitul de testosteron în rândul militarilor de peste 30 de ani
Spynews
Cum arată casa bunicilor Vlăduței Lupău. Cântăreața s-a întristat când a ajuns acolo
Fanatik.ro
La 28 de ani, Aryna Sabalenka a făcut anunțul, după ce și-a îndeplinit marele vis: ”Mi-a schimbat viața”
Capital.ro
Adrian Negrescu: Legea salarizării este necesară, dar a fost făcută „parcă cu ChatGPT”. Economistul avertizează asupra riscurilor
Playtech.ro
Unde vor învăța din toamnă elevii cu media 10 la Evaluarea Națională. Ce licee au ales cei mai buni candidați din țară
Adevarul
Reportaj în Ungaria de Est, paradisul cultural și acvatic de la granița României. Cât costă un sejur în tărâmul cetăților și băilor termale
wowbiz.ro
Dragostea plutește la propriu pe litoral! Doi îndrăgostiți au transformat marea într-o scenă de film romantic. Turiștii prezenți s-au uitat de două ori
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Alertă în Tulcea! Cetățenii sunt avertizați asupra unor posibile căderi de obiecte din aer: „Adăpostiți-vă în beciuri”
iamsport.ro
Giovanni Becali l-a enervat la culme pe Costin Ștucan: ”Bă, dar ești chiar ultimul om?”
MediaFlux
Rusia ajută Iranul în războiul împotri va SUA. Atacurile Teheranului asupra unor instalații CIA ridică semne de întrebare (Reuters)
stirilekanald.ro
Femeie lovită de trăsnet când făcea plajă: „Soțul ei...
NetBet: o prezență licențiată neîntreruptă pe piața de iGaming din România