Jurnalista suedeză aflată la bordul unui submarin a fost găsită moartă, aruncată în mare UPDATE

Jurnalista suedeză Kim Wall, declarată dispărută pe 11 august, a murit la bordul submarinului inventatorului danez Peter Madsen, care i-a aruncat apoi cadavrul în mare, potrivit mărturisirii acestuia ce a fost dată publicității luni de autoritățile din Danemarca.
Iulian Tudor
21 aug. 2017, 10:18
Jurnalista suedeză aflată la bordul unui submarin a fost găsită moartă, aruncată în mare UPDATE

UPDATE Proprietarul submarinului artizanal danez Nautilus a declarat că jurnalista suedeză dată dispărută din 11 august a murit accidental, la bordul submersibilului şi că i-a aruncat trupul în mare, a anunţat luni poliţia daneza, citată de Paris Match.

 

Jurnalista suedeză, dispărută pe 11 august, a murit la bordul submarinului unui inventator danez. Bărbatul se numeşte Peter Madsen şi este acuzat de omucidere involuntară prin neglijență, „a declarat pentru Poliție și în fața unui tribunal că la bordul submarinului său s-a produs un accident care a dus la moatea lui Kim Wall, pe care a aruncat-o apoi în apă, într-o zonă deocamdată neidentificată din Golful Koge”, la sud de Copenhaga, a precizat Poliția daneză într-un comunicat.

Pe 11 august, autoritățile daneze au anunțat că au demarat operațiunile de căutare a submarinului Nautilus, cel mai mare submersibil din lume (18 metri în lungime) în momentul lansării sale, în urmă cu nouă ani, care dispăruse cu o zi în urmă în strâmtoarea Oresund ce desparte Danemarca de Suedia, cu două persoane la bord, potrivit Agerpres.

Citeşte şi Mister la bordul unui submarin: O jurnalistă a dispărut fără urmă după ce nava s-a scufundat. Se crede că ar fi fost ucisă

Potrivit Poliției daneze, submarinul a fost scufundat în mod deliberat. Proprietarul lui, Peter Madsen, în vârstă de 46 de ani, a fost salvat, însă autoritățile se aflau încă în căutarea jurnalistei Kim Wall, în vârstă de 30 de ani, care scria un reportaj despre inventator.

Peter Madsen a fost bănuit de omucidere involuntară de către polițiștii danezi. Submarinul a fost adus la suprafață și percheziționat, fără ca autoritățile daneze să găsească însă vreo urmă a jurnalistei suedeze.

Peter Madsen a declarat inițial că femeia a coborât pe insula Refshaleoen din apropiere de Copenhaga, în seara zilei de 10 august.

DailyBusiness
Isărescu avertizează: Tensiunile din Orientul Mijlociu cresc riscurile pentru economia României
Spynews
Probleme în Misiunea Artemis II! Ce s-a întâmplat la câteva ore după ce a decolat spre Lună
Fanatik.ro
A fost pusă la zid după aventura cu soțul celei mai bune prietene. Cum arată viața ”amantei” lui Lachie Neale
Capital.ro
Regulă pentru președinții asociațiilor de proprietari. Proprietarii de apartamente pot face contestație
Playtech.ro
Programul mall-urilor de Paște 2026. Unde poți face cumpărături chiar pe 12 aprilie
Adevarul
„Indiana Jones al lumii artei”, omul-cheie în recuperarea Coifului de la Coțofenești: „Nu o fac pentru bani. Este o parte din sufletul României”
wowbiz.ro
Codruța Filip, dezvăluiri șocante despre divorț: „Tot ce am trăit în anii ăștia nu a fost real”. Reacția lui Valentin Sanfira: „Nu tac pentru că nu am ce spune…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
O tânără însărcinată și-a pierdut viața în Câmpina, după ce a intrat cu mașina într-un copac. Avea doar 28 de ani
iamsport.ro
Banciu cere desființarea unei echipe din SuperLiga: ”O chestiune de prioritate națională, ai dovada clară!”
MediaFlux
Persoana secretă din spatele lui Donald Trump. I-a șocat pe toți când l-a comparat pe președintele SUA cu Iisus Hristos VIDEO
stirilekanald.ro
NEWS ALERT: Farmaciștii...Vezi mai mult
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj