Jurnalistă ucraineană, moartă în închisoare în Rusia. Victoria Roshchyna avea doar 27 de ani

O jurnalistă ucraineană de doar 27 de ani a murit într-o închisoare din Rusia. Tânăra, care era cunoscută pentru reportajele din zonele ocupate de ruși, dispăruse în august 2023.
Alina Costache
14 oct. 2024, 09:45
Jurnalistă ucraineană, moartă în închisoare în Rusia. Victoria Roshchyna avea doar 27 de ani
O jurnalistă din Ucraina a murit într-o închisoare din Rusia

Jurnalista ucraineană Victoria Roshchyna a murit în timp ce se afla într-o închisoare din Rusia, potrivit unei scrisori trimise familiei de Ministerul Apărării rus. Aceasta avea doar 27 de ani și era cunoscută pentru reportajele sale din teritoriile ocupate de ruși.

Jurnalistă ucraineană de doar 27 de ani, moartă în închisoare în Rusia

Victoria Roshchyna  dispăruse în luna august a anului 2023,  în timp ce se afla pe teritoriile ocupare de ruși.  Autoritățile au confirmat că tânăra a murit pe 19 septembrie, fără să ofere mai multe detalii.

Trupul jurnalistei va fi trimis în Ucraina, în cadrul unui schimb de soldați morți. Tânăra în vârstă de 27 de ani era cunoscută pentru faptul că a continuat să relateze despre realităţile războiului, fără a folosi pseudonime, ceea ce i-a adus atât admiraţie, cât şi risc, potrivit Mediafax.

Citește și Ucrainenii au doborât un avion de luptă rusesc Su-34 şi 31 de drone Shahed

Cunoscuții i-au organizat un priveghi în centrul Kievului, acesta fiind un omagiu pentru curajul și devotamentul pentru meseria sa. Autoritățile din Ucraina au deschis o anchetă pentru a stabili în ce circumstanțe a murit tânăra jurnalistă și consideră moartea sa o crimă de război.

Războiul ruso-ucrainean este un război în curs de desfășurare între Rusia și Ucraina, care a început în februarie 2014. În urma Revoluției Demnității din Ucraina, Rusia a ocupat și anexat Crimeea de la Ucraina și a sprijinit separatiștii pro-ruși care luptă împotriva armatei ucrainene în războiul din Donbas. Primii opt ani de conflict au inclus, de asemenea, incidente navale, război cibernetic și tensiuni politice sporite. În februarie 2022, Rusia a lansat o invazie la scară largă a Ucrainei și a început să ocupe o mai mare parte a țării.

Citește și Război în Ucraina. Atac masiv cu drone şi rachete, se anunţă o noapte de foc

DailyBusiness
Paștele devine tot mai scump. Bugete de până la 1.000 de lei per familie și semne de încetinire economică
Spynews
Bebelușul unui român, găsit printre droguri, mucegai și gunoaie. Scene greu de imaginat în Roma
Fanatik.ro
Toate calculele la titlu în SuperLiga după U Cluj – U Craiova 4-0. De ce oltenii pot lua titlul chiar dacǎ U Cluj ar avea 9 victorii din 10 meciuri în play-off
Capital.ro
Bancomatele dispar accelerat din Europa. Accesul la numerar, limitat. Ce se întâmplă cu cash-ul
Playtech.ro
Ai primit amendă în Bulgaria: Unde trebuie să o plătești și ce riști dacă o ignori
Adevarul
Fostul șef al diplomației ungare, Peter Szijjártó, a dispărut total din spaţiul public după înfrângerea lui Viktor Orban
wowbiz.ro
Răzvan Lucescu a părăsit România, la două zile de la înmormântarea lui Mircea Lucescu. Mărturisirea pe care a făcut-o cu lacrimi în ochi, în prima zi de Paște: „Am comunicat mult prea puțin cu el”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un bărbat de 47 de ani din Alba a fost înjunghiat mortal de un tânăr de 18 ani, chiar în noaptea de Paște. Victima nu a avut nici o șansă
iamsport.ro
Constantin Budescu și Gabi Enache, revenire-șoc în fotbal! Echipa cu care sunt aproape de a semna
MediaFlux
Un nou ajutor financiar pentru românii care ies la pensie! Economisire prin investiții la bursă! Retragere completă a banilor la pensionare
stirilekanald.ro
Reacția Rusiei după ce Viktor Orban a pierdut alegerile: "Peste patru luni..."
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj