Keith Richards, fondatorul trupei The Rollling Stones, a împlinit 70 de ani

Keith Richards, chitarist de legendă şi membru fondator al trupei britanice The Rolling Stones, a împlinit miercuri vârsta de 70 de ani şi îşi serbează ziua de naştere pregătind un nou turneu alături de eternul său tovarăş de drum, nu mai puţin celebrul şi nu mai puţin excentricul Mick Jagger.
Iulian Tudor
18 dec. 2013, 13:48
Keith Richards, fondatorul trupei The Rollling Stones, a împlinit 70 de ani

Keith Richards va sărbători nu doar împlinirea vârstei de 70 de ani, ci şi 30 de ani de căsătorie cu fostul top-model Patti Hansen, cu care are două fiice, Theodora şi Alexandra, potrivit Mediafax. Artistul britanic are alţi trei copii dintr-o relaţie precedentă cu actriţa italiană Anita Pallenberg.

Bentiţă pe cap, cămaşa descheiată, voce cavernoasă şi un chip marcat de numeroşii ani de excese: fizicul lui Keith Richards întruchipează însăşi esenţa rock and roll-ului.

Cu o zi înainte de această dublă aniversare, pagina oficială de internet a artistului îi invita pe toţi fanii acestuia să scrie comentarii drept „cadouri” pentru celebrul chitarist.

Keith Richards pregăteşte în plus încă un turneu cu colegii săi din The Rolling Stones, care va începe pe 21 februarie 2014 la Abu Dhabi şi se numeşte „14 on fire”. „Oamenii mă întreabă: «De ce nu te opreşti?». Cred că ei nu au înţeles. Nu fac asta doar pentru bani, nici pentru ei. O fac pentru mine”, scria Keith Richards în „Life„, autobiografia sa, publicată în 2010.

Mulţi ani au trecut de când Keith Richards a plecat din Dartford, localitate de la periferia Londrei unde trăia familia sa, aparţinând clasei muncitoare, înainte de a-l întâlni, aşteptând un tren, pe Mick Jagger, pe care îl cunoştea deja din şcoala primară, şi de a forma împreună, în 1962, The Rolling Stones, astăzi una dintre cele mai renumite trupe rock din lume.

Împreună, cei doi au compus majoritatea pieselor trupei The Rolling Stones şi, în paralel cu rivalii lor de la The Beatles, au revoluţionat muzica anilor ’60.

Keith Richards şi-a afirmat stilul cu riff-urile sale legendare, intrând în memoria publicului cu piese precum „Satisfaction”, „Jumping Jack Flash”, „Sympathy for the Devil” şi „Start Me Up”.

Keith Richards şi Mick Jagger şi-au construit aura de legendă promovându-şi cu predilecţie imaginea lor de „băieţi răi”, acest fapt fiind valabil în special pentru Keith: femei, droguri, alcool, scandaluri şi arestări au marcat vieţile lor din anii ’60 – ’70, înainte de moartea tragică a celuilalt chitarist şi fondator al trupei, Brian Jones, în 1969.

Pentru mulţi dintre fanii trupei britanice, eternul rebel Keith Richards rămâne „sufletul” grupului The Rolling Stones, chiar mai mult decât solistul cu alură de „dandy”, Mick Jagger.

The Rolling Stones, înfiinţată la Londra, în 1962, este una dintre cele mai renumite formaţii rock din lume. Trupa este formată din Mick Jagger, Keith Richards, Charlie Watts şi Ronnie Wood. The Rolling Stones a vândut peste 200 de milioane de albume în lumea întreagă şi a susţinut mii de concerte cu casa închisă.

În 2007, formaţia The Rolling Stones a concertat şi în România, în Bucureşti.

DailyBusiness
Israelul și Libanul semnează un acord-cadru pentru o retragere minoră a IDF, după 4 zile de discuții la Washington
Spynews
Ce mesaj a lăsat Mihaela, românca din Italia care și-a ucis fiica și apoi s-a sinucis. Dezvăluirile făcute de fratele femeii
Fanatik.ro
Cum a demolat Canada, prima echipă calificată în optimile CM 2026, naționala României. Atacantul dorit de Gigi Becali, ratare colosală pe Național Arena
Capital.ro
Energie gratuită pentru români. Mii de clienți PPC au beneficiat de facturi reduse și prețuri mai mici în orele de vârf
Playtech.ro
Caniculă extremă în România! Codul roşu se extinde, unde sunt restricţii de trafic
Adevarul
Tunelul Maramureș, de 2,4 kilometri, săpat în timp record. Cum au fost construite cele mai lungi tuneluri feroviare din România
wowbiz.ro
„Am început să plâng!” Florin Prunea, mărturisire emoționantă despre întâlnirea cu Dan Petrescu
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Soția și cei doi copii ai fotbalistului Lucas Trejo au fost găsiți morți în urma cutremurelor din Venezuela
iamsport.ro
Cine a fost liderul ”din umbră” al Generației de Aur: ”Un jucător de o inteligență rară! Avea voce în vestiar, spunea lucrurilor pe nume”
MediaFlux
Cele mai frumoase mesaje, urări și felicitări de Sf. Petru și Pavel. Cui îi spunem „La mulți ani”
stirilekanald.ro
Sorin Grindeanu premier, în locul lui Veștea
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?