Kelemen Hunor, după consultările de la Cotroceni: „Nu există varianta susținerii unui guvern în spatele căruia se află AUR”

Liderul UDMR Kelemen Hunor a declarat luni, după consultările cu Nicușor Dan, că România are nevoie urgentă de un guvern susținut de o majoritate politică solidă, avertizând că un executiv minoritar nu ar putea rezista prea mult în actualul context politic și economic.
Viorel Dobran
18 mai 2026, 14:09
Kelemen Hunor, după consultările de la Cotroceni: „Nu există varianta susținerii unui guvern în spatele căruia se află AUR”

Liderul UDMR a afirmat că perioada următoare va fi una extrem de complicată și că este nevoie de responsabilitate politică pentru gestionarea anului 2026. Kelemen Hunor nu vrea guvern minoritar, nici cu premier tehnocrat, exclude colaborarea cu AUR şi nu crede că anticipatele sunt o soluţie.

„Ceea ce ne așteaptă în acest an, 2026, necesită responsabilitate politică și majoritate politică în spatele unui guvern, indiferent de cine este condus acel guvern și până la urmă indiferent de cine face parte din acel guvern”, a declarat Kelemen Hunor.

Citește și: USR, în tandem cu PNL. Fritz: Nu mai există bază de încredere să mai intrăm în Guvern cu PSD

Liderul UDMR a susținut că soluția optimă ar fi reconstruirea unei majorități parlamentare stabile. „Ar trebui încercat o refacere a coaliției, o majoritate sau o altă majoritate, dacă există o altă majoritate”, a afirmat acesta.

Kelemen Hunor a precizat că UDMR nu a propus un nume pentru funcția de premier și că formațiunea va susține doar o soluție care poate coagula o majoritate parlamentară funcțională.

„Nu am avut și nu am avansat o propunere de prim-ministru. Noi am spus că, dacă se conturează o majoritate corectă, vom susține o astfel de soluție”, a spus liderul UDMR.

Kelemen Hunor a exclus categoric susținerea unei formule guvernamentale sprijinite de AUR. „Un guvern minoritar nu poate supraviețui foarte mult și din punctul nostru de vedere nu există varianta susținerii unui guvern în spatele căruia se află AUR. Astea sunt lucrurile care nu pot fi susținute. În rest, toate pot fi discutate, pot fi abordare”, a declarat acesta.

Liderul UDMR a subliniat că prioritatea viitorului executiv trebuie să fie stabilirea unei direcții clare privind bugetul și măsurile economice pentru perioada următoare.

Citește și: Condiția lui Bolojan pentru a susține un premier tehnocrat: „PNL nu va mai susține și nu va mai participa la un guvern în care se regăsește PSD”

„Important este să știm ce-și dorește să facă noul guvern ca să facă majoritate în spatele lui, ce dorește să facă în acest an cu bugetul și până la începutul anului viitor”, a explicat Kelemen Hunor.

Kelemen Hunor: Alegerile anticipate nu sunt soluția

Liderul UDMR a declarat că, deși scenariul există din punct de vedere constituțional, nu îl consideră oportun. „Bineînțeles, se pune întrebarea dacă alegerile anticipate sunt o soluție. Din punctul nostru de vedere, nu este o soluție, dar există această posibilitate teoretică constituțională și nici nu se poate exclude, dar nu asta ar fi soluția și momentul”, a afirmat Kelemen Hunor.

Întrebat dacă mai vede posibilă o alianță PSD-UDMR, Kelemen Hunor a spus: „Astăzi nu este posibil, nu”.

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Iustin Petrescu va avea un decor atipic la nuntă! Rar vezi așa ceva în România | VIDEO
Fanatik.ro
”Un milion de dolari pentru Nadia Comăneci!” Cât de aproape a fost Ion Țiriac să obțină o avere de pe urma marii campioane
Capital.ro
Noua carte electronică de identitate. Decizia luată de Ministerul Afacerilor Interne (MAI)
Playtech.ro
Urmează o nouă minivacanță pentru elevi în luna iunie. Elevii vor merge la școală doar trei zile
Adevarul
„Autostrada cu tuneluri”, la doi ani de la startul lucrărilor. Ce a mai rămas de construit din tronsonul Margina - Holdea
wowbiz.ro
1 iunie vine cu modificări la plata concediilor medicale! Categoriile care vor fi plătite și în prima zi
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Tânărul din Arad suspect de hantavirus a fost confirmat pozitiv. Opt contacți ai pacientului, izolați pentru 21 de zile
iamsport.ro
Prunea a răbufnit în direct după Craiova - U Cluj 5-0: ”Am înnebunit când am văzut, vorbeam singur! Spuneți-mi și mie de ce?!”
MediaFlux
Infecția cu hantavirus din România nu se transmite de la om la om ci este tulpina transmisă de rozătoare, confirmă Institutul Cantacuzino
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi